تاریخچه راه اندازی اینترنت ملی با کمک چین چیست؟

رسانه شفقنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص اظهارات مبنی بر ملی شدن اینترنت ایران با همکاری چین این شایعات را بی اساس می داند.

به گزارش شفقنا رسانه ایسنا، شبکه ملی اطلاعات پروژه ای است که در ابتدا اینترنت ملی نامیده می شد اما پس از گذشت چندین سال و تمرکز کارکنان ارتباطات و فناوری اطلاعات تا حدودی این نگرانی رفع شد که حصاری بین شبکه داخلی وجود ندارد. و اینترنت جهانی ایجاد می کند. با این حال همچنان می توان تناقضاتی را در اظهارات مسئولان سیاسی و ارتباطی کشور در خصوص دیدگاه هایشان در شبکه ملی اطلاعات یافت.

به عنوان مثال محمدجواد آذری جهرمی –وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات بارها تاکید کرد: ما در شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع رابطه با دنیا نیستیم. اگر فکر کسی در کشور این باشد که چیزی به نام «اینترنت ملی» بسازد، این از نظر فنی اصلاً ممکن نیست. اتاق فکری با ظرفیت 80 میلیون فکر هرگز بهتر از اتاق فکری با ظرفیت 8 میلیارد فکر نیست که این خائن را تعقیب کند.

از سوی دیگر، افراد دیگری از جمله سیداحمد خاتمی، یکی از اعضای هیات امنا معتقدند: خود مقامات نیز اذعان دارند که 80 درصد فضای مجازی در اختیار آمریکاست و این یک واقعیت است. چینی ها قبل از هر کس دیگری متوجه این موضوع شدند و به آنچه که فضای مجازی «کالیفرنیا» چین نامیدند اجازه ندادند. خودشان فضای مجازی محلی را اختراع کردند.

یا گلمرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل که بارها به تجربه چین در راه اندازی اینترنت ملی اشاره کرده و معتقد است: چین سال‌هاست که اینترنت ملی خود را راه‌اندازی کرده و بستر خود را گسترش داده است و اگر می‌خواهیم در نهایت اقتصاد، فرهنگ، اقتدار و ارزش‌های خود را حفظ کنیم، باید به دیدگاه‌های ملی و محلی در زیرساخت فضای مجازی چهارراه‌ها نگاه کنیم. با تمام دامنه ها ایجاد کنید.

  نخست وزیر فلسطین نشست شش جانبه نقاب را محکوم کرد

اما اکنون با آغاز مرحله اجرایی سند همکاری 25 ساله ایران و چین تحلیل ها و دیدگاه هایی در فضای مجازی منتشر شده است که برخی از آنها آیا این نگرانی ها و سوالاتی را در بین کاربران اینترنت ایجاد کرد که مدل های شبکه های داخلی چینی نیز می تواند در ایران اعمال شود؟

اگرچه پیش از این مسئولان ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بودند در تفاهم نامه و سند همکاری با چین چنین چیزی وجود ندارد، اما اخیرا عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در پاسخ به سوال یکی از کاربران اینستاگرامی گفت: با همکاری چین و کمک، اینترنت ملی خواهد شد. این شایعات بی اساس است. باید دید همانطور که برخی مقامات گفته اند استفاده از تجربه چین چگونه می تواند به این کشور در دستیابی به فناوری در سطح جهانی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید