بلینکن وعده کمک های امنیتی و اقتصادی به اوکراین را داده است

شفقنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین در کیف وعده کمک های امنیتی و اقتصادی از سوی آمریکا و جامعه جهانی را داده است.

به گزارش شفقنا از ایرنا؛ وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که این نشست بخشی از هماهنگی نزدیک و مداوم آمریکا با اوکراین پس از مذاکرات ثبات راهبردی آمریکا و روسیه در ژنو، نشست شورای ناتو-روسیه در بروکسل و نشست شورای امنیت دائمی بود. همکاری اروپا در وین در حال انجام است.

بلینکن مجددا روسیه را در صورت تجاوز و تجاوز بیشتر به اوکراین تهدید کرده است.کمک های دفاعی اوکراین از سطح فعلی فراتر خواهد رفت.

وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید بر نیاز به وحدت در اوکراین در مقابل روسیه، از خواسته های مداوم کی یف برای راه حل دیپلماتیک تمجید کرد.

بلینکن همچنین بر تعهد قوی ایالات متحده به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

مقامات آمریکایی گفتند در حالی که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار با رهبران اوکراین و همتای روس خود به اروپا سفر می کند، واشنگتن در حال آماده سازی تحریم های مالی علیه حامیان روسیه در اوکراین است.

مقامات آمریکایی وال استریت ژورنال گفتند: «این بخشی از نمایش دیپلماسی و فشار است که واشنگتن امیدوار است برای منصرف کردن روسیه از حمله به همسایه‌اش استفاده شود».

مقامات آمریکایی می گویند این تحریم ها دارایی های حداقل چهار نفر را که برای روسیه کار می کنند مسدود می کند و احتمالا تا پنجشنبه اعلام خواهد شد.

  ویدئو: آیت الله رودباری در زیارت قبر مادرش در 10 فروردین 1401

به گزارش رسانه های آمریکایی، این تحریم ها آخرین تدابیر از مجموعه اقداماتی است که بر اساس فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در آوریل گذشته امضا شد و با هدف مجازات دست اندرکاران تجاوز خارجی به روسیه انجام می شود.
یک مقام ارشد دولت بایدن سه شنبه شب گفت: واشنگتن علاوه بر بررسی چگونگی کمک به ارتش و دولت اوکراین، گزینه هایی را برای تقویت توانایی نیروهای اوکراینی برای مقاومت در نظر می گیرد. این مساوی است با حمله احتمالی روسیه.

سی ان ان به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گفت، گزینه ها شامل ارسال مهمات بیشتر، خمپاره، موشک های ضد تانک جاولین و سامانه های موشکی ضد هوایی برای ارتش اوکراین است که احتمالاً توسط متحدان ناتو ارائه شده است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت که واشنگتن با ارائه 200 میلیون دلار کمک به امنیت دفاعی اوکراین در ماه دسامبر موافقت کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا که به اوکراین سفر کرده است، سپس به آلمان خواهد رفت و روز جمعه (21 ژانویه) با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ژنو دیدار خواهد کرد.

سفر بلینکن به اوکراین آخرین سفر مقامات آمریکایی به این کشور است. هیئتی از سناتورهای آمریکایی روز دوشنبه به اوکراین سفر کردند و با رئیس جمهور ولادیمیر زلینسکی دیدار کردند.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز هفته گذشته برای دیدار با رئیس جمهور به اوکراین سفر کرد.

منطقه دونباس در شرق اوکراین با جمعیت روسی واقع شده است.روس ها از سال 2014 دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک ایجاد کرده و مقامات محلی مستقل از دولت اوکراین را تشکیل داده اند.روسیه بارها از دولت اوکراین خواسته است تا مذاکره کند. با نمایندگان دو منطقه، توافق و اختلاف حل شد، اما کیف حاضر نشد مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان و مذاکره با نمایندگان این مناطق متهم کند.

  وزارت ارتباطات: سهم عمده نسخه های الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید