افتتاحیه کتاب «دیپلماسی اقتصادی; روندها و دیدگاه های منطقه ای و جهانی «با حضور هرازی، اراکچی و مصطفوی

خبر عجیب

شفقنا- مراسم افتتاحیه کتاب «دیپلماسی اقتصادی; روندها و دیدگاه های منطقه ای و جهانی» با حضور کمال حرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، دکتر مهدی مصطفوی عضو و رئیس کمیته علمی و فرهنگی شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد.

به گزارش شفقنا، دکتر سید کمال هرازی در افتتاحیه کتاب دیپلماسی اقتصادی; روندها و چشم اندازهای منطقه ای و جهانی که ظهر امروز میزبان شورای راهبردی روابط خارجی با حضور نویسندگان این مقاله بود، با تاکید بر اینکه دیپلماسی اقتصادی یکی از ارکان مهم دیپلماسی هر کشور است، خاطرنشان کرد: همه کشورها به این حوزه توجه دارند. خاصیت ویژه ای دارند، زیرا توسعه صنعتی و فناوری آنها در گرو صادرات محصولات آنها به بازارهای جهانی است.

لزوم هماهنگی نهادهای صنعتی و اقتصادی با وزارت امور خارجه

رئیس شورای راهبردی امور خارجه گفت: متاسفانه تاکنون هماهنگی لازم را در حوزه دیپلماسی اقتصادی در کشور ندیده‌ایم چرا که دستگاه‌های صنعتی و اقتصادی بدون اطلاع وزارت امور خارجه تجارت خارجی را انجام می‌دهند. اما همواره در کار تاکید شده است که مذاکره، امضا و نظارت بر قراردادهای مهم اقتصادی ایران و سایر کشورها باید با هماهنگی دستگاه سیاست خارجی انجام شود.

دکتر حرازی یادآور شد: دستگاه دیپلماسی می‌تواند به سایر دستگاه‌ها در تنظیم معاهدات مناسب کمک کند و در عین حال کشور می‌تواند از نظر سیاسی از این معاهدات بهره‌مند شود. بدون چنین هماهنگی نمی توان منافع کشور را به درستی تامین کرد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی با توجه به تحولات در حال وقوع در اقتصاد بین الملل و استفاده از ابزارها و فناوری های جدید در مبادلات اقتصادی، دستگاه دیپلماسی علاوه بر استفاده از روش های سنتی گذشته، باید میزان امکان در دیجیتال را بررسی کند. فضاها.» حضور تولیدکنندگان کشورمان در بازارهای جهانی را تضمین کرد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر ضرورت نظریه پردازی در دیپلماسی اقتصادی در کنار مسائل اجرایی، گفت: وزارت امور خارجه باید علاوه بر دیپلماسی در تدوین قوانین و مقررات بین المللی نیز مشارکت داشته باشد و این امر نظری است. اساس “نیازها.

  شرکت‌های بدهی برای عرضه عمومی به زمان نیاز دارند

وی بیان کرد: در واقع کتاب دیپلماسی اقتصادی; روندها و دیدگاه های منطقه ای و جهانی مبانی نظری دیپلماسی اقتصادی را ارائه می دهد و توضیح می دهد که چگونه یک کشور باید نقش و دخالت قوی تری در مفاهیم و سازوکارهای این حوزه داشته باشد و از این رو این کتاب برای دیپلمات های اقتصادی قابل استفاده است. بسیار مفید.

دکتر حرازی همچنین با تقدیر از نقش دانشگاه امام صادق(ع) در چاپ این کتاب، افزود: دانشگاه ها برای ورود به بحث دیپلماسی اقتصادی نیازمند منابع نظری هستند و این کتاب می تواند کمبود این حوزه را جبران کند. “

اهمیت ملی و بین المللی دیپلماسی اقتصادی

پس از این نشست، دکتر سیدجلال دهگانی فیروزآبادی به عنوان یکی از نویسندگان کتاب «دیپلماسی اقتصادی; روندها و دیدگاه های منطقه ای و جهانی با تاکید بر اهمیت دیپلماسی اقتصادی در سطح ملی و بین المللی، گفت: ایران دارای ظرفیت اقتصادی بسیار بکری است که باید در راستای منافع ملی از آن استفاده کرد. البته این به معنای نادیده گرفتن محدودیت ها برای دیپلمات هایمان نیست، اما پویایی ها ماهیت روابط بین الملل است و همیشه جا برای بهبود وجود دارد.

این استاد دانشگاه اولویت های اقتصادی دولت سیزدهم و رویکرد توجه بیشتر به روابط با کشورهای همسایه را برشمرد و بر اهمیت توجه به دیپلماسی اقتصادی و ظرفیت های منطقه برای توسعه ایران تاکید کرد. همچنین نحوه استفاده از ظرفیت و توان اقتصادی برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی را روشن می کند. بنابراین این یک خیابان دو طرفه است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی مراکز متعدد تصمیم‌گیری اقتصادی را یکی از چالش‌های مهم کشور برشمرد و گفت: باید ساختار واحد مبتنی بر دیپلماسی اقتصادی شکل گیرد. البته این به معنای تمرکزگرایی نیست، بلکه باید تقسیم کار جدی صورت گیرد که بر اساس آن هر نهادی به صورت هم افزایی و در برنامه و استراتژی مشترک وظایف خود را انجام دهد.

  ماراژ با پوشش 90 درصدی شبکه فاضلاب شهری رتبه اول استان را دارد

نویسنده کتاب «دیپلماسی اقتصادی; وی ادامه داد: روندها و دیدگاه های منطقه ای و جهانی. این شاید یکی از مهم ترین موانع و آسیب هایی باشد که باید بر آن غلبه کرد. به این ترتیب می توان از تمام ظرفیت نظام دیپلماسی اقتصادی استفاده کرد. اولین قدم در این راستا، شکل‌گیری گفتمان ملی درباره اهمیت و ضرورت توسعه این دیپلماسی است.

وی با بیان اینکه سایر نهادها باید در این زمینه به وزارت امور خارجه کمک کنند، افزود: در حوزه دیپلماسی اقتصادی تولید منابع و ادبیات لازم است اما کافی نیست و شناخت توانمندی ها و فضای عملیاتی آن مهم است. در این کتاب سعی شده است روندهای نظام بین الملل بررسی شود و دو مورد در سطح منطقه ای و بین المللی به عنوان نمونه هایی از روابط موفق دیپلماسی اقتصادی ذکر شده است که با در نظر گرفتن الزامات می تواند در کسب ایده درست آموزنده باشد. جمهوری اسلامی ایران

دکتر دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد: یکی از ابزارهای دیپلماسی اقتصادی، الزامات معرفتی است. بر این اساس باید دانش نظری و عملی صحیحی در این حوزه داشته باشیم. ظرفیت ها، فرصت ها و چالش های جمهوری اسلامی ایران و نظام بین الملل و منطقه ای در این کتاب مطرح شده است و سعی داریم جلد دوم این کتاب را با موضوع دیپلماسی اقتصادی ایران منتشر کنیم. این کتاب شاید مقدمه جلد دوم باشد.

شورای راهبردی روابط خارجی و دانشگاه امام صادق (ع) مشترکاً کتاب «دیپلماسی اقتصادی; روندها و دیدگاه های منطقه ای و جهانی منتشر شده است. این اثر اولین کتاب تألیف مؤسسه دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) به قلم دکتر سیدجلال دهگانی فیروزآبادی، رضا توکلی و امیرحسین عرب پور است.

  مسکو با تحریم خطوط هوایی روسیه به دلیل بحران مهاجران بلاروسی مخالف است

نویسندگان این کتاب آن را این گونه توصیف می کنند: «درک چند سطحی از سیاست خارجی کشورها و واقعیت های جهان بینی عقبه دو موضوع مهم و اساسی است که از نکات مهم در همکاری های بین المللی برای درک موضوع دیپلماسی به ویژه به شمار می رود. دیپلماسی اقتصادی دنیای کنونی مؤلفه هایی را یافته است که مختص این دوره تاریخی است. این مؤلفه ها یا واقعیت های محدود به زمان، بخشی از جهان بینی سیاست خارجی و بنابراین زمینه شکل گیری دیپلماسی در عصر مدرن هستند. ایده حضور در میان باشگاه نیروهای نوظهور در طراحی و اجرای شکلی مؤثر، پویا و مؤثر از دیپلماسی اقتصادی متوقف می شود. از سوی دیگر، شناخت تجربیات نیروهای نوظهور در عرصه دیپلماسی اقتصادی، درک درستی از کیفیت روابط دوجانبه هر کشور با قدرت های برتر جهان است. ظهور نیروهای نوظهور و رفتار برخی از کشورهای جهان مانند چین، ترکیه، هند، برزیل، آفریقای جنوبی و … نشان از ظهور یک نظم جهانی بدیل دارد. تلفیق تجربیات این کشورها که در راستای مقتضیات تاریخی دیپلماسی اقتصادی درک شود، مهمترین گام در دانش سیاستگذاری است که باید با مسئولان و متفکران به اشتراک گذاشته شود. امروزه با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران با شرایط سخت بین المللی مواجه است، استفاده از این تجربه و سیاست ها و راهبردها و دستیابی به الگوی بومی در اجرای دیپلماسی اقتصادی حائز اهمیت است. این تجربیات نمونه‌های عینی تشکیل دولت‌های تجاری و اجرای دیپلماسی اقتصادی با درک مولفه‌های کنونی نظم جهانی مانند وابستگی متقابل، تجارت آزاد، انقلاب‌های تکنولوژیک، منطقه‌گرایی و رژیم‌های بین‌المللی است.»

کتاب «دیپلماسی اقتصادی; روندها و چشم اندازهای منطقه ای و جهانی ” در 334 صفحه منتشر شده است.

خبر عجیب

خبر عجیب خبر عجیب خبر عجیب

دیدگاهتان را بنویسید