آیت الله یطربی: دو اصل مهم «صالحات» و «صالحات» را بشنوید/ اگر اخلاق حاکمان و مردم از تملق دور باشد، جامعه رونق می گیرد.

خبر عجیب

شفقنا- استاد خارج از حوزه علمیه «شنیدن» و «مقبولیت» را دو اصل مهم مورد سفارش امام علی (ع) عنوان کرد و گفت: حضرت علی (ع) بارها فرموده اند که در صحبت با دولت با من صحبت نکنید و صحبت کنید. بدون ترس، دلهره، چاپلوسی یا تظاهر. اگر جامعه ما و مردم ما و اخلاق ما و اخلاق حاکم بر جامعه از بالا تا پایین چنین شود، آن جامعه سعادت و رستگاری می بیند وگرنه آسیب می بیند.

به گزارش شفقنا، آیت الله یطریبی در پایان درس خارج درس امروز خود به تشریح نامه امیرالمومنین به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) پرداخت و معنای «کلمه حق است» را بیان کرد و گفت: حق. و حق به ویژه از نظر امام جایر اصل ثابت و لایتغیر است و طبق آیات و روایات ثواب این دو عمل بالاتر از ثواب واجب است مانند امر به معروف و جهاد در راه خدا

وی ادامه داد: نوع رفتار حضرت زهرا(س) در هنگام ورود به مسجد و ایراد خطبه و موعظه در میان زنان انصار مربوط به حق گویی، عدالت خواهی و مقاومت در برابر دروغ است. با همه سختی ها و مشکلات، حقیقت را بیان می کرد و جامعه را هدایت می کرد.

وی موضع حضرت زینب علیهاالسلام در برابر عبیدالبن زیاد را مصداق بارز و بارز راستگویی در برابر امام جایر دانست و گفت: ایشان نیامدند و در برابر همه ذلیل شدند.

وی افزود: نمونه دیگر عفیف عضدی از یاران حضرت امیرالمومنین(ع) است که در رکاب ایشان و در جنگ جمل و صفین چشم چپ و راست خود را از دست داد. او در کوفه به مقابله با عبیدالبن زیاد پرداخت و توهین های او به خاندان پیامبر (ص) را آشکارا و بدون ترس پاسخ داد و او را دروغگو و فرزند دروغگو خواند.

  جهت گیری بودجه 1401 تقویت و توسعه جایگاه مردم در اقتصاد است

وی گفت: مجلس حضرت امیرالمومنین(ع) بر اساس قولا بی الحق، سفارش و سفارشی است که همه جوامع بشری از ابتدا تا انتها به آن نیاز دارند و باید به گوش خود برسند. این توصیه همراه با لوازم جانبی نیز ارائه می شود و لازمه مهم گوش دادن و رعایت شرایط است. درست است که حقیقت را باید گفت، اما از سوی دیگر باید برای حق شنیده شدن و انتقاد پذیری داشت. مردم باید بتوانند حقایق را بپذیرند و درک کنند و آنها را بیان کنند و از سوی دیگر انتقاد پذیر و موجه باشند.

وی به محوریت امام علی (ع) بر حقوق و انتقادات حاکمان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: حضرت امیرالمومنین (ع) در نامه خود به مالک اشتر به حقوق و انتقادات حاکمان اشاره کردند که حاکم باید به حرف مردم گوش دهد. بدون محافظان او، در زیر نظر سپاه، مردم از بیان خواسته ها یا حقیقت می ترسند و بدون لکنت و اضطراب نمی توانند صحبت کنند. و طبق افسانه، ملتی سعادتمند و موفق است که در آن ضعیفان می توانند بدون مراقبت و لکنت حق خود را از قوی بگیرند.

وی در پایان گفت: حضرت علی (ع) بارها فرموده اند که با من سخنی مکن که با حاکمان صحبت می کنی و بدون ترس و دلهره و تملق و تظاهر صحبت کن. اگر جامعه ما و مردم ما و اخلاق ما و اخلاق حاکم بر جامعه از بالا تا پایین چنین شود، آن جامعه سعادت و رستگاری می بیند وگرنه آسیب می بیند.

دیدگاهتان را بنویسید