آیا ایرانول دست کم می گیرد؟ / دولت و سازمان استاندارد تعزیرات خواب زمستانی !؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در سال های اخیر که تورم کل کشور به شدت افزایش یافته است، بسیاری از شرکت های تولیدی به شدت قیمت محصولات خود را افزایش داده اند و بهانه آنها افزایش قیمت کالاها بوده است. . اما واقعیت این است که برای برخی از محصولات مانند روغن موتور، در مقطعی به دلیل کاهش قیمت روغن به دلیل تاج و غیره، قیمت مواد اولیه آنها به شدت کاهش یافته است و هر گونه افزایش قیمت در محصولات آنها به شدت کاهش یافته است. یعنی دو برابر شدن حاشیه سود.

اما این تمام ماجرا نیست. اخیراً گزارش شده است که ایرانول نه تنها قیمت محصولات خود را به شدت افزایش داده، بلکه به سبک فروشندگان زیرزمینی عمل کرده و جعبه تحویل روغن را تغییر داده و به دلیل عدم آگاهی مشتریان از کمبود روغن عملاً دست کم گرفته شده است. به عبارت دیگر، این شرکت قوطی‌های 4 لیتری را با لوله‌های 3.7 لیتری جایگزین کرده است که تنها یک گالن روی قوطی نوشته شده است و از آنجایی که واحد استاندارد آن 3.7 لیتر در هر گالن است، معمولاً 300 متر مکعب کمتر است. در حالی که 4 لیتر روغن از مصرف کننده مصرف می کند به فروش می رسد و از آنجایی که بسیاری از مصرف کنندگان با این واحد گالن آشنایی ندارند یا فکر می کنند 4 لیتری است عملا اشتباه می کنند و هیچ اعتراضی ندارند و البته هیچ کس انتظار ندارد مصرف کننده از این موضوع مطلع شود. تخلفات سازنده و فروشنده است، اما دستگاه های نظارتی مانند سازمان استاندارد، سازمان حفاظت و تعزیرات باید مشمول این تخلفات شوند.

  رئیس سازمان انرژی اتمی در دیدار با وزیر امور خارجه امارات بر لزوم ممنوعیت اشاعه هسته ای تاکید کرد.

او یک ایرانی است

سودآوری عجیب ایرانول!

یک آمار ساده که می تواند عملکرد شرکت ها را در این رکود اقتصادی نشان دهد، نرخ بازده و صورت های مالی این شرکت ها است. مثلا شرکتی مثل ایرانول در صورت های مالی سال 98 به ازای هر سهم 150 تن سود کرده بود و بعد در سال 99 به 500 تن یعنی سه برابر افزایش داد! در سالی که اپیدمی کراون به اوج خود رسید و تردد خودروها کاهش یافت، نتیجه آن کاهش مصرف روغن موتور و سایر مشتقات بود. حال سوال اینجاست که چگونه این شرکت توانسته درآمد خود را تا این حد افزایش دهد؟ آیا این شرکت در شرایط بحرانی اقتصاد با استفاده از این ترفندها توانسته این همه درآمد کسب کند؟

آیا منطقی است که یک شرکت در دو سال سود خود را پنج برابر کند؟

عجیب ترین نکته این است که شرکت در شش ماهه اول سال جاری 405 تن به ازای هر سهم سود کرده است، در حالی که در شش ماهه اول 133 تن و در شش ماهه اول سال 98 سود به ازای هر سهم بوده است. سهم حدود 82 تن بوده است که 5 برابر است. حال سوال این است که آیا منطقی است که یک شرکت در دو سال سود خود را پنج برابر کند؟ حتی در شرایطی که اقتصاد ایران از تحریم و رکود رنج می برد، از طرفی بازده طبیعی سرمایه در بهترین حالت 20 درصد تعیین می شود! قطعا دستگاه های نظارتی باید در کار این شرکت دخیل باشند، البته اخباری از اتفاقات داخلی این شرکت و فروش مویرگی آن نیز به گوش می رسد که پس از تکمیل اطلاعات در گزارش های بعدی به تفصیل شرح داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید