این جوان نوشت: بمب ساعتی زیر پای مردم شهرهای مختلف کشور افتاد

خبر عجیب

شفقنا- روزنامه جوان در مطلبی با عنوان «بحران غرق شدن یعنی مهاجرت و آسیب های اجتماعی» می نویسد:

داستان با ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی آغاز شد. فیلم هایی که ترک های عمیق ناشی از رانش زمین در منازل و حتی بناهای تاریخی مانند پلخاجو را نشان می دهد، اما به نظر نمی رسد سابقه رانش زمین به اصفهان محدود شود، هرچند این منطقه از نظر فرونشست رتبه اول کشور را دارد. کوم و تهران نیز در رده های بعدی قرار دارند و به طور خلاصه تمامی استان های کشور به جز گیلان با سطح فرورفتگی مواجه هستند.
فرونشست در کشور از 25 سانتی متر شروع می شود و به دو تا سه متر می رسد. این فرورفتن به دلیل مدیریت نادرست آب و خشک شدن سفره های آب زیرزمینی است و به دلیل ساخت و سازهای بی رویه در مناطق جنگلی و تخریب محیط زیست، حتی بارندگی به جای فرورفتن در آب و تغذیه سفره های زیرزمینی سیل زده می شود و تخریب خود را به جا می گذارد. برای بررسی پدیده فرونشست و وضعیت مناطق مختلف کشور از نظر این پدیده، سخنان دکتر محمدرضا محبوب فر، کارشناس و پژوهشگر حوزه بحران های زیست محیطی و عضو انجمن مخاطرات زیست محیطی و محیط زیست را می شنویم. توسعه پایدار ایران.

دکتر مبوبوفر در حال حاضر چالش زلزله نامیده می شود و این بحران در برخی نقاط کشور بسیار جدی است. کدام نقاط ایران با چالش غرق شدن روبرو هستند؟ میزان آن در کشور ما چقدر است؟
غرق شدن آب در حال حاضر در کل کشور به یک ابر بحران تبدیل شده است و بحران آب در کشور ما را می توان ورشکستگی آب نامید. رانش زمین مانند بمب ساعتی زیر پای مردم شهرهای مختلف کشورمان است. تنها دو سه استان شمال و جنوب کشور هنوز به مرحله هشدار فرونشست نرسیده اند و اگر تا دیروز این حادثه در کویر و خارج از سکونتگاه ها بود، اکنون فاجعه به شهرستان، میراث فرهنگی و تاریخی رسیده است. ساختمان ها و بسیاری از پایانه های مسافربری او فرودگاه ها و همچنین مسیرهای حمل و نقل را زیر آب گرفت. این فرونشست نتیجه غفلت گذشته است. در گذشته کارشناسان آب گفته اند که منابع آبی کشور باید مدیریت شود، اما متاسفانه منابع آبی کشور به نام توسعه از بین رفته و فرونشست در ایران در شهرهای مختلف وجود دارد. هم اکنون در اصفهان و سپس قم و سپس تهران فرونشست شدیدی وجود دارد که این فرونشست از 25 سانتی متر شروع شده و حتی به دو تا سه متر می رسد. بحران فرو رفتن نه تنها ویرانگر است، بلکه به بحران های اجتماعی دامن می زند، یعنی. مهاجرت و شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران و اصفهان به دنبال غرق شدن آب و بحران آب با آسیب های اجتماعی سرریزی مواجه هستند. این غرق شدن و خشکسالی مردم را مجبور به مهاجرت کرده و ادامه خواهد داد.

  برهم صالح: من تنها کاندیدای اتحادیه میهنی برای ریاست جمهوری عراق هستم/ هرگز اجازه ندادم در این سمت به من توهین شود.

ما در کشور با یک معضل روبرو هستیم. از یک سو بحران خشکسالی داریم و از سوی دیگر شاهد چالش سیل پس از بارندگی در برخی استان های جنوبی و غربی بوده ایم. آیا این باران ها نمی تواند بحران خشکسالی را آرام کند؟
این سیلاب ها و بارندگی ها در جایی که باید به وفور و به طور مساوی در طول سال پخش شود وجود ندارد، بنابراین از یک سو با سیلاب و از سوی دیگر با بحران آب مواجه هستیم و با وجود بارندگی ها و سیلاب ها خشکسالی نیز وجود دارد. هیدرولوژی همچنان در کشور وجود دارد و شاهد تضاد سیل و کم آبی در کشور هستیم. دلیل این امر این است که تخریب محیط زیست و مصرف آب در کشور به حدی است که اگر تغییرات اقلیمی و تغییرات اقلیمی در جهان در 30 سال گذشته توانسته اند دما را دو درجه افزایش دهند، در کشور ما این افزایش در دمای بالاتر از دو درجه و حتی تا 10 درجه در برخی مناطق بود. این مشکل با کاهش رطوبت در کشور و در نتیجه کاهش بارندگی همراه است. بارندگی هایی که هم اکنون در کشور اتفاق می افتد در شهرهای ساحلی شمال و جنوب و یا در مرکز و مناطقی مانند یزد رخ می دهد در حالی که این بارندگی ها باید در مناطق مرتفع و کوهستانی باشد. الگوی بارش در سراسر کشور تغییر کرده و در نقاطی که باید بارندگی کافی داشته باشد، همچنان مطلوب نیست. این بارش ها به صورت دوره ای و ناگهانی است، نه در تمام سال آبی کشور توزیع می شود و نه به طور مساوی، بنابراین درست است که خشکسالی هواشناسی در کشور از بین رفته است، اما ما دچار خشکسالی هیدرولوژیکی هستیم.

بحث بارندگی و خشکسالی و مدیریت منابع آب چه ربطی به موضوع فرونشست زمین دارد؟
در مناطقی که بارندگی وجود دارد، این بارندگی باید در خاک بریزد و به آب های زیرزمینی برسد، اما بیشتر بارندگی هایی که در کشور اتفاق می افتد به دریا یا رودخانه می رسد. جزوری ها منابع آب سطحی بوده اند که فصلی بوده و یا در زاینده رود بارندگی کافی نداشته تا رودخانه را طغیان کند و رودخانه را پر از آب کند، بنابراین بارشی که وجود دارد از بین می رود و وارد رودخانه نمی شود. همچنین به خاطر داشته باشید که در 10 سال گذشته شاهد ساخت و سازهای گسترده در جنگل ها و مناطق کوهستانی بوده ایم. این ساخت و سازها شکل شهری و ویلاسازی را به خود اختصاص دادند به طوری که در شهرهای شمالی بیش از 50 درصد از عرصه های جنگلی به ویلاسازی اختصاص دارد یا مناطقی که جزء مراتع و زمین های کشاورزی به ساخت و سازهای عمودی و افقی هستند. اگرچه شاهد وقوع سیل و بارندگی هستیم، اما ساخت و سازهای بی رویه و تخریب جنگل ها باعث سیلاب می شود و این سیلاب ها به جای فرورفتن در زمین، وارد دریا و منابع آب های سطحی شده و نمی توانند سفره های زیرزمینی را تغذیه کنند. از سوی دیگر باران هایی که در کویرهای اصفهان و یزد می بارد تبخیر شده و نمی تواند سفره های زیرزمینی را تغذیه کند. در حال حاضر سفره‌های زیرزمینی از آستانه ورشکستگی عبور کرده و سفره‌های زیرزمینی آن‌ها خشک شده یا آب باقی‌مانده آن‌ها از 10 تا 20 درصد بیشتر نیست که بحران آب و غرق شدن زمین را تشدید می‌کند. تبخیر از خاک و سطح زمین، تغییر الگوی بارش در نقشه ایران و زباله های ناشی از بارش و سیل و حتی خروج از کشور یا ریختن آن در منابع آبی فصلی، همه و همه باعث فرونشست می شود. در صورت تداوم وضعیت فعلی و عدم برنامه ریزی اساسی برای منابع آبی کشور و مصرف آن، فرونشست زمین تشدید می شود. بسیاری از منابع آبی کشور در طول هزار سال گذشته ساخته شده اند و نمی توان انتظار داشت که مشکلات با سیل و طوفان یا سالی که به عنوان فصل مرطوب شناخته می شود حل شود.
دلیل عدم بارندگی در محل مناسب چیست؟ آیا ابرها را بارور می کنیم و آیا ناباروری اصولی باعث این پدیده می شود؟
خیر ما در حال حاضر قادر به ایجاد باران مصنوعی و ابر نیستیم و آخرین تجهیزات و تکنولوژی را نداریم. از طرفی افزایش دما در ایران قابل توجه بوده و گاهی تا 10 درجه سانتیگراد نیز مشاهده می شود. این افزایش دما به دلیل تخریب بی رویه محیط زیست و از بین رفتن منابع آبی است. در برخی شهرها مانند اصفهان و تهران به محض ابری شدن آسمان و مهیا شدن شرایط بارندگی شاهد وزش باد و پراکندگی ابرها به دلیل افزایش دما و کاهش رطوبت هستیم.

  مراسم گل غلتان دومین آیین معنوی ثبت ملی + عکس

تخمین زده می شود که بیش از 28 میلیون نفر در جمعیت شهری در معرض خطر رانش زمین هستند. به نظر شما این آمار درست است؟
اصفهان، قم و تهران به ترتیب در خط فرونشست قرار دارند. اکنون تهران آنقدر بر جمعیت خود افزوده است که حتی شنیده می شود برخی از استان های کشور خالی از سکنه شده و جمعیت آن به تهران سرازیر شده است. با توجه به همین جمعیت 15 میلیونی، می توان گفت که 28 میلیون نفر حداقل جمعیتی است که با غرق شدن و پیامدهای ناشی از دومینو مواجه است. در واقع همه شهرهای کشور در همه جا با غرق شدن مواجه هستند، اما وسعت آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. فرورفتن در دشت های ایران در حالت قرمز است و تنها دو سه شهر شمالی هستند که این پدیده به حد بحرانی نرسیده است، حتی در مناطقی مانند گلستان، مازندران و گیلان و به ویژه گلستان و مازندران ما شکاف هایی وجود دارد. در ما شاهد جاده های حمل و نقل هستیم که نسبت به شروع فرونشست در این مناطق هشدار می دهند. وضعیت استان گیلان نسبت به سایر شهرهای کشور بهتر و ایده آل تر است، اما این استان در خطر جابجایی جمعیت قرار دارد و با افزایش قیمت زمین و ساخت و ساز و ویلا در این استان، خطر رشد جمعیت در گیلان وجود دارد. استان و مصرف آب ، تنها استان کشور که از رسوبات در امان مانده است در حال حاضر به سرنوشت سایر استان های کشور دچار شده است.

  نقل و انتقالات برای استقلال از گاز گرفتن برای بسیاری از بازیکنان گرفته تا بمب های انفجاری!

به عنوان یک کارشناس و فعال محیط زیست چه راهکارهایی را برای مدیریت پدیده سکونت پیشنهاد می کنید؟
در لایحه بودجه سال 1401 دولت فعلی مانند دولت های گذشته تعاریف جدیدی برای پروژه های آب یا سدسازی دارد. تا زمانی که حمله به منابع آبی و محیط زیست متوقف شود و منابع آبی در درازمدت مدیریت شود، مشکل فرورفتگی و کم آبی و کمبود قابل حل است، بنابراین رفتار باید تغییر کند. اگر این تغییر رفتار با توجه به یخچال های فعلی روی بام ایران اتفاق نیفتد، یعنی. استان چهارمحال و بختیاری با خشکسالی امسال که پیش‌بینی نمی‌شود احیا شود، با بحران‌های زیست‌محیطی کنونی و غرق شدن، خطر تخلیه زیستگاه‌ها در دوره کوتاه پنج ساله برای 30 درصد از کشور پیش‌بینی می‌کنم در 10 سال آینده 40 درصد کشور خالی از سکنه خواهد شد. پروژه های انتقال آب باید متوقف شود و درهای سدهای مضر برای محیط زیست به روی طبیعت و محیط زیست باز شود. حق آب طبیعی به هیچ وجه نباید به حق کشاورزی تقلیل یابد.

خبر قبلیچگونه سرعت گوشی اندرویدی خود را افزایش دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید