کیهان نوشت: لزوم مراقبت از صلابت «اراده» ایران

خبر عجیب
روزنامه کیهان

شفقنا- کیهان در یادداشت روزانه خود با عنوان «ضرورت مراقبت از اقتدار ایران» وصیت نامه سعداله زارعی را نوشت:

«رابین رایت» اخیراً در نیویورکر نوشت:
«کنت مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، درس‌هایی را که از آن به دست می‌آید به من گفت [حمله ایران به] آنچه ما آموخته ایم این است که موشک های ایران به تهدیدی فوری تر از برنامه هسته ای او تبدیل شده اند. در عین الاسد موشک های ایرانی تقریباً به جایی که می خواستند زدند. این موشک ها اکنون می توانند به طور موثر نقاط مختلف خاورمیانه را مورد اصابت قرار دهند. آنها در نقاط مختلف با دقت بسیار مورد اصابت قرار گرفتند.
آنچه نیویورکر معروف درباره مکنزی، فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در غرب آسیا – که چند روز پیش در حال بازنشستگی است – نوشت.
او گفت که تصویر واقعی ایالات متحده قدرت نظامی ایران است. در عین حال، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارشی می نویسد که ایران در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان موشک در جهان است و زرادخانه آن بزرگترین و متنوع ترین زرادخانه در خاورمیانه است. در اینجا چند نکته برای این کار وجود دارد:
1- به رسمیت شناختن قدرت نظامی ایران توسط ارتش آمریکا نشان می دهد که منطق و میدان قدرت در غرب آسیا تغییر کرده است.
تاکنون قدرت نظامی کشورهای پیشرو و اتحادهای بین المللی که یک طرف آن قدرت های غربی بودند و عمده معاملات تسلیحاتی کشورهای منطقه معادلات امنیت نظامی را رقم زده است. اتحادهای نظامی ناتو در ورشو در طول جنگ سرد طولانی (1324-1370) معادلات کلان و خرد عرصه امنیت نظامی را تشکیل دادند. پس از این مدت، آمریکا به صورت یکجانبه در نقاط مختلف جهان از جمله منطقه ما اعمال قدرت کرد و پس از مدتی که متوجه شد هزینه اقدام یکجانبه و حذف سایرین برای آمریکا بسیار سنگین است، تنها به ایجاد ائتلاف پرداختند. مانند ائتلاف با تروریسم.او در مرکز بود. ائتلاف آمریکایی که در ده سال گذشته چندین بار ظهور کرده است، برای حفظ ایالات متحده در موقعیت «برترین قدرت نظامی» کار چندانی انجام نداده است. حملات بی پاسخ ایران به گلوبال هاوک و عین الاسد و همچنین فرار عجولانه آمریکا از افغانستان و پذیرش کاهش حضور نظامی این کشور در عراق، تضعیف موقعیت آمریکا در دوران ائتلاف را برجسته کرده است. ائتلاف آیساف در افغانستان، ائتلاف ضد تروریسم در عراق، ائتلاف ضد سوریه و ائتلاف ضد ایرانی شکست خورده اند و این نشان دهنده پایان تئوری امنیتی «تکیه بر نیروی نظامی برتر بین المللی» است. ایالات متحده با به رسمیت شناختن پایان این نظریه، پایان کارآمدی نظامی خود در جهان را به رسمیت شناخته است.
2. آمریکایی ها بر اساس فرهنگ خود که قدرت را فقط فیزیکی و سخت افزاری می بینند، شکست خود را در جبهه مقاومت در غرب آسیا عامل تغییر «فیزیک نظامی منطقه» می دانند، اما واقعیت این است که دلیل آن این است که خالص؛ ایالات متحده همچنان از قدرت نظامی بالایی برخوردار است و با سایر نیروهای نظامی جهان فاصله قابل توجهی دارد. بله، قدرت نظامی ایران به دلیل محلی بودن اهمیت ویژه ای دارد، اما هنوز از نظر فیزیکی با ارتش آمریکا فاصله دارد. پس نه تنها آمریکا در فیزیک نظامی ایران شکست خورده است، شکست آن را باید در جای دیگری جست وجو کرد. جایی که؟
واقعیت این است که نیروهای نظامی بزرگی در اطراف ما وجود دارد: روسیه، ترکیه، پاکستان، هند و حتی از نظر تسلیحاتی عربستان سعودی و بودجه نظامی هر کدام از آنها بیشتر از ایران است که 7.61، 17/17 7، 8 است. ، 7، 9.72 و 5.57 میلیارد دلار و بودجه نظامی ایران در سال جاری 6.8 میلیارد دلار است. گویی زرادخانه هر کدام یا بیشترشان از زرادخانه ایران شلوغ تر است. تفاوت ارتش ایران با این کشورها در این است که آنها هیچ رقابتی با آمریکا ندارند، چه رسد به درگیری و نه برنامه ای برای تضعیف موقعیت نظامی آمریکا در غرب آسیا. پس در واقع آمریکا نه تنها در مواجهه با فیزیک نظامی ایران، بلکه در برابر «اراده ایران» بیشتر شکست خورده است. این اراده ایران است که «نقشه ژئوپلیتیک نظامی» غرب آسیا را تغییر داده و مانع از سرگیری سلطه قبلی آمریکا در منطقه شده است. البته این را هم می دانیم که این اراده دائماً ایران را مجبور به افزایش قدرت دفاعی می کند و اثر راهبردی اراده ایران با تولید سلاح های قدرتمند از جمله موشک های بالستیک تایید شده است.
3- با توجه به مطالب فوق طبیعی است که غرب و به ویژه آمریکا به دنبال نقض این اراده باشند. غربی ها اکنون می گویند که در مقابل اراده ایران برای از بین بردن نفوذ غرب در آسیا، آفریقا و حتی آمریکای لاتین، تمرکز بر برنامه هسته ای ایران تنها در صورتی ارزشمند است که «به اراده ایران لطمه بزند». رابین رایت به نقل از یوزی روبین، رئیس سازمان دفاع موشکی رژیم اسرائیل، گفت: برنامه موشکی ایران بسیار خطرناکتر از قدرت هسته ای پاکستان است. رایت به نقل از جفری لوئیس، کارشناس موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری، گفت: «قدرت موشکی ایران پیشرفته‌تر و خطرناک‌تر از قدرت موشکی کره شمالی است».
اما قدرت‌های غربی به‌ویژه آمریکا و فرانسه در مذاکرات وین بر آغاز گفت‌وگوها بر سر توان نظامی ایران تاکید کردند و در مواجهه با اصرار تیم ایرانی در این زمینه، از آنها خواستند حتی در صورت مذاکره آن را در کل بپذیرند. واقعا نباید قدرت نظامی ایران شکل بگیرد! چرا اینقدر برای آمریکا مهم است که قدرت نظامی ایران را در مذاکرات وین بگنجانند، هرچند به شکلی بسیار کلی و مبهم؟ دلیل روشن است: ایالات متحده می خواهد اراده ایران را برای استفاده از قدرت خود به کار گیرد. در این صورت وجود موشک های بسیار پیشرفته و کارآمد جز بمب اتم پاکستان یا بمب اتم هند اثری نخواهد داشت.
البته واضح است که اگر این را بپذیریم، قطعا آمریکایی ها از هفته آینده شروع به هل دادن ایران به میز مذاکره خواهند کرد. بنابراین مشکل اصلی شکستن اراده ایران است. همانطور که آمریکایی ها در پرونده هسته ای می گویند ما می دانیم که نمی توانیم دانش هسته ای ایران را از بین ببریم و در نهایت نمی توانیم از هسته ای شدن ایران جلوگیری کنیم، اما اگر ایران در این مورد قبول کند که مرزهای نظام سلطه را بپذیرد، برای “اراده” خود او معامله کرده است و در واقع خط آینده خود را ترسیم می کند.
4- در صحنه عینی، آمریکا نه تنها به خاطر تسلیحات ایرانی، بلکه به خاطر اراده ایران شکست خورد. در مورد منطقه حائل ایجاد شده توسط آمریکا در سوریه که هدف آن خنثی کردن ائتلاف مقاومت در منطقه بود، آنچه آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرد، اراده مقاومت به ویژه ایران برای شکستن منطقه حائل بود. سوریه و عراق در مرز دو کشور شکست خوردند و نقشه ای که آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند خفه شد و با نابودی این نقشه ارتش آمریکا خفه شد. حضور در سوریه نامشخص شد و سپس پایگاه‌ها و نیروهای نظامی آمریکا در این کشور مورد حملات مستمر قرار گرفتند و ده‌ها نفر از آنها کشته شدند، به همین دلیل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پس از موفقیت سردار سلیمانی در حفظ پیوند عملیاتی مقاومت عراق و عراق اعلام کرد. کردهای سوریه نیروهای خود را از سوریه خارج می کنند که البته با فشار تل آویو هنوز محقق نشده است.
در صحنه یمن، اتحاد آمریکا و عربستان نه تنها با تسلیحات یمنی شکست خورده است، هرچند افزایش ظرفیت تولید تسلیحات در یمن بی وقفه ادامه دارد و دست رزمندگان یمنی را در این جنگ نابرابر پر می کند. در واقع در یمن، آمریکا و عربستان سعودی با یک قافیه روبرو هستند
اراده یمنی ها از بین رفته است. اراده یمنی ها این بود که در جریان جنگ وحشیانه بین المللی-منطقه ای علیه آنها، ارتش خلق حدود 200 هزار نفر را ایجاد کرد و آنها را به هزاران سلاح مدرن به ویژه در زمینه حمله پهپادها و موشک های بالستیک مجهز کرد. اراده یمنی ها به محاصره آنها در دریا پایان داد و به همین دلیل یمنی ها اکنون در محاصره هستند و کشتی های ائتلاف متجاوز را به تصرف خود درآورده اند، در حالی که قطعنامه وحشیانه 2216 سازمان ملل دستور توقیف محموله های ارسال شده به یمن را صادر کرده است.

  افتتاح ساختمان جدید حوزه قضایی مرزن آباد

خبر قبلیهادی العامری به اقلیم کردستان می رود

دیدگاهتان را بنویسید