کشت ماهی تیلاپیا مانع واردات و ایجاد اشتغال در منطقه سبزوار می شود

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، بهروز محبی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در خبری اعلام کرد:

محبی افزود: کشت این ماهی علاوه بر جلوگیری از واردات این محصول و خروج ارز از کشور باعث ایجاد اشتغال و ایجاد اشتغال می شود. رونق اقتصادی در منطقه باشید.

نماینده مردم ساب زوار وی افزود: با توجه به ظرفیت ساب زوار برای تولید ماهی، احداث آبزی پروری، پرورش و پرورش ماهیان خاویاری در این شهرستان از سال گذشته آغاز شد و با بهره برداری از آن، تولید ماهی در این منطقه افزایش چشمگیری خواهد داشت.

محمدعلی اسلامی، مسئول شیلات جهاد کشاورزی سبزوار افزود: پرورش ماهی تیلاپیا با توجه به خصوصیات بیولوژیکی آن، نیاز کمتری به آب دارد، بنابراین با توجه به چالشی که وجود دارد و می توان این گونه را در مناطق مرکزی و بیابانی کشور پرورش داد.

اسلام ادامه داد: برخی از گونه های ماهی مورد علاقه مردم یک منطقه است، اما تیلاپیا یک ماهی بین المللی است که بازار خوبی با مصرف بالا در سطح جهان دارد.

رئیس شیلات اداره جهاد کشاورزی سبزوار همچنین افزود: ماهی تیلاپیا به صورت فیله منجمد وارد ایران می شود و به همین دلیل میلیون ها دلار ارز از کشور صادر می شود، این در حالی است که کارشناسان شیلات معتقدند ایران ظرفیت تولید 50 تا 200 هزار ماهی را دارد. ماهی یک ساله به ویژه در مناطق مرکزی و کویری کشور است و حتی ممکن است به صادرکننده این ماهی تبدیل شود.

نماینده مردم ساب زوار

وی افزود: قابلیت فیله شدن (گوشتی) این ماهی مزیت بزرگی است و فیله تیلاپیا طعم، بو و تیغ ندارد و طعم بسیار خوبی دارد و می تواند طعم زعفرانی، ترش یا شور بدهد. سابق.

  کاهش دما از روز سه شنبه در تهران

اسلامی افزود: بر اساس تحقیقات مرکز ملی تحقیقات آبزیان، شایعه مضر بودن این ماهی صحت ندارد و این ماهی دارای پروتئین های متنوع و سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی بوده و ارزش غذایی بالایی دارد.

رئیس شیلات اداره جهاد کشاورزی سبزوار خاطرنشان کرد: صادرات پروانه کشت ماهی تیلاپیا بر اساس محدودیت های اعمال شده از سوی سازمان محیط زیست به مدت یک دهه، به استان های سمنان، یزد، خراسان جنوبی، قم و بخشی از کرمان محدود شد.

جمهوری اسلامی ایران در خاتمه یادآور شد: صدور پروانه کشت ماهی تیلاپیا در استان خراسان رضوی با توجه به وجود استخرهای دو منظوره متعدد و استقبال سرمایه گذاران و عدم اتصال به آب آزاد و در نهایت در دستور کار قرار گرفته است. در اردیبهشت ماه سال جاری در ماده 11 کمیسیون پیشنهاد و تصویب شد.

دیدگاهتان را بنویسید