پنج حقیقت در مورد زندگی مرموز گیاهان

خبر عجیب

شفق قطبی – حدود 4.5 میلیارد سال پیش، زمین بایر و بی جان بود. 2 میلیارد سال طول کشید تا اولین موجودات تک سلولی در اقیانوس ظاهر شوند، گیاهانی که از سلول های زیادی تشکیل شده اند و تنها 800 میلیون سال سن دارند. برای اینکه گیاهان در خشکی زنده بمانند، باید از آنها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می شد تا با رشد هاگ ها و دانه هایشان، بتوانند به طور گسترده تری پراکنده شوند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، خلاقیت ذاتی در سازگاری به گیاهان کمک کرده تا به یکی از تاثیرگذارترین اشکال حیات روی زمین تبدیل شوند. امروزه گیاهان در هر اکوسیستم اصلی روی زمین یافت می شوند و دانشمندان هر ساله بیش از 2000 گونه جدید را شناسایی و معرفی کرده اند.

1. گیاهان با یکدیگر “صحبت” می کنند
اگرچه گیاهان تارهای صوتی ندارند و نمی توانند مانند ما صحبت کنند، اما از سیگنال های شیمیایی و الکتریکی برای هماهنگ کردن واکنش های خود با محیط خود استفاده می کنند.

2. گیاهان می توانند حرکت کنند
چارلز داروین در کتاب مهم خود به نام «قدرت حرکت گیاهان» که در سال 1880 منتشر شد، توانایی گیاهان را برای دور شدن یا حرکت به سمت نور توصیف کرد. دانشمندان این مکانیسم را فتوتروپیسم می نامند. یافته‌های حاضر نشان می‌دهد که حرکت گیاهان نه تنها در پاسخ به نور، بلکه در پاسخ به مقدار آب، مواد مغذی و همچنین در واکنش به چرای حیوانات و رقابت با سایر گیاهان انجام می‌شود.

3. گیاهان نیز می توانند در فضا رشد کنند
ایده رفتن به فضا و زندگی در سیارات دیگر مدتهاست ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. اما سیاره ای با جوی شبیه زمین هرگز کشف نشده است. ما می دانیم که گیاهان در بهبود شرایط محیطی برای رفع نیازهای پیچیده زندگی خود تخصص دارند. هنگامی که گیاهان جنگلی اولیه شروع به فتوسنتز می کنند، اکسیژن را به جو زمین می افزایند و متعاقباً CO2 را کاهش می دهند و سیاره را به مکانی مهمان نوازتر تبدیل می کنند.

  پخش فصل جدید سریال مستند مسابقه خونه ما

4. از هر 10 گیاه، یک گیاه روی گیاهان دیگر رشد می کند
به این گیاهان اپی فیت می گویند. آنها انگل نیستند، اما در واقع از میزبان خود، که اغلب یک درخت جنگلی بلند است، برای حمایت فیزیکی استفاده می کنند. این به آنها اجازه می دهد در مناطق جنگلی کم نور رشد بهتری داشته باشند، جایی که می توانند از نور بهتر استفاده کنند و در جاهایی که نور کمیاب است رشد بهتری داشته باشند. بیشتر ارکیده ها روی درختان جنگلی رشد می کنند و یک درخت می تواند تا 50 گونه اپی فیت را در خود جای دهد. اغلب این اپی فیت ها برگ های بیشتری نسبت به درخت میزبان خود تولید می کنند.

5. گیاهان می توانند نشان دهنده تغییرات آب و هوایی در جهان باشند

موجودات زنده به تغییرات محیطی بسیار حساس هستند، به ویژه گیاهانی که قرن هاست برای تشخیص این تغییرات مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که برگ ها در پاییز شروع به تغییر رنگ می کنند، معمولاً نشانه رسیدن ماه های سردتر و تاریک تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید