وقتی بی تدبیری بحران خشکسالی ایجاد می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، خشکسالی کلمه ای که حتی اسمش هم بدنش را به لرزه در می آورد چه برسد به اینکه بخواهد اثرات مخربش را تحمل کند.

متاسفانه امروز شرایط سخت شده است کم آبی بدن کشور به حدی به یک بحران جدی تبدیل شده که منابع آب زیرزمینی و سدها را تحت تاثیر قرار داده است و این یعنی هشدار جدی خشکسالی!

بر اساس آخرین آمار، در دو ماه از فصل پاییز میزان بارندگی کمتر از حد نرمال بوده است، به طوری که در اکثر استان ها کم بارشی ثبت شده که خطری جدی برای کشور به همراه دارد.

پس از یک پاییز خشک، انتظارات برای بارش برف و باران زمستانی نیز به ناامیدی تبدیل شده است، زیرا ژانویه آخرین نفس های خود را می کشد و منابع آبی همچنان در وضعیت بحرانی قرار دارند.

البته این خشکسالی به سال جاری بستگی ندارد و عدم بارندگی مستمر در سال های اخیر پیامدهایی از جمله وضعیت آب بسیاری از سدهای کشور و تاثیر مخرب آن بر حوضه سد تهران بی سابقه در نیم قرن گذشته داشته است. .

معضل امروز کم آبی بدن بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران را در بر می گیرد که مطالعات نشان می دهد 70 درصد آب تهران از منابع سطحی و 30 درصد از آب های زیرزمینی تامین می شود. اکنون که با کاهش منابع آبی مواجه می شویم، مجبور به برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی می شویم که ما را به سمت پدیده غرق شدن و مشکلات آن سوق می دهد.

  مراسم عزاداری امام جعفر صادق (ع) در دفتر آیت الله نوری همدانی برگزار شد + تصاویر

علاوه بر مشکلات اقلیمی که منجر به خشکسالی کشور شده، بی توجهی در مصرف آب نیز به این مشکل دامن زده است. این در حالی است که متولیان امر اغلب برنامه ای برای مدیریت مصرف آب ندارند و راه اصلی کاهش مصرف آب جیره بندی یا قطع آب برای مشترکان سوء استفاده کننده است، مشکلی که یا به درستی اجرا نمی شود و یا در صورت اجرا منجر به نارضایتی عمومی

اگرچه نباید مردم از این مشکل رها شوند، اما مسئولان باید با رعایت الگوی مصرف صحیح برای شهروندان، همراه با طرح ملی سازگاری با کم آبی، چالش آب کشور را برطرف کنند.

به نظر می‌رسد مدیریت صحیح منابع آب و ارائه برنامه‌های کاری برای همه حوزه‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است و تمامی نهادهای متولی آب با همکاری بخش کشاورزی و صنعت تلاش می‌کنند تا منابع را بدون دخالت انسانی در رعایت آن مدیریت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید