هیچ نماینده بخش خصوصی در تنظیم بودجه 1401 حضور نداشت

به گزارش موج نیوز، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش خصوصی در تدوین لایحه بودجه 1401 غایب بود در حالی که در سال های گذشته حتی از بخش خصوصی برای تهیه لایحه بودجه دعوت می شد.

به گفته شافعی، در بودجه 1401 مالیات شرکت های خصوصی نسبت به سال گذشته 146 درصد افزایش یافت، اما مالیات شرکت های دولتی در بودجه 83 درصد و مالیات بر ارزش افزوده 70 درصد افزایش یافت. که نشان می دهد مالیات اصلی بر عهده بخش خصوصی و مردم خواهد بود. در بخش هایی از بودجه، سیاست های معافیت مالیاتی بر بخش خصوصی فشار وارد می کند.

به گفته شفیعی، دولت تنها 20 درصد منابع نفت و گاز را به صندوق توسعه ملی واگذار می کند و مابقی را وام می گیرد. اعتبارات صندوق توسعه ملی باید صرف سرمایه گذاری شود که 70 یا 80 درصد آن از بخش خصوصی است.

در حساب بودجه 3 میلیون و 600 هزار میلیارد تنی، کل بودجه کشور 2 میلیون و 200 هزار میلیارد تن است که سهم شرکت های دولتی است، بنابراین بیش از 61 درصد بودجه کشور مربوط به بودجه شرکت های دولتی است.

درآمدهای لایحه بودجه سال 1401 حدود 400 هزار میلیارد تن فروش نفت و میعانات است و این موضوع فقط مربوط به سهم دولت است و بخشی دیگر از درآمد مربوط به صندوق توسعه ملی و سهم وزارتخانه خواهد بود. از نفت

  تصمیم دادگاه فدرال عراق درباره نتایج انتخابات پارلمانی اعلام شد

دیدگاهتان را بنویسید