هوشرو: تفاهم نامه با چین می تواند اقتصاد ایران را متحول کند

خبر عجیب

شفقنا- سفیر سابق و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، ارتقای فناوری و ظرفیت سرمایه گذاری را محور تفاهم نامه ۲۵ ساله با چین دانست و گفت: اگر این تفاهم نامه به درستی اجرا شود، می تواند اقتصاد ایران را متحول کند. “

غلامعلی هوشرو با تشریح ابعاد تفاهم نامه 25 ساله ایران و چین و اهمیت این تفاهم نامه به ایرنا گفت: برای درک اهمیت این تفاهم نامه کافی است به این موضوع توجه کنیم که آیا آمریکا آمادگی امضای این تفاهم نامه را دارد یا خیر. یک پاراگراف ایران می فهمد. پمپئو، دشمن شماره یک ایران، توافق عمومی را معاهده با ترکمنچای خواند.

وی افزود: آمریکا که سیاست رسمی خود را فشار حداکثری علیه ایران و تحریم های یکجانبه تا سرحد تسلیم یا تجزیه ایران توصیف می کرد، در واکنش به این مشارکت راهبردی از قدرت دیپلماتیک و رسانه ای خود برای تخریب یا بی اعتبار کردن آن استفاده کرد.

این دیپلمات کشور یادآور شد: آمریکا جنگ استراتژیک اقتصادی علیه ایران به راه انداخته و همه کشورها را به تحریم تهدید کرده است. این تفاهم نامه در صورت اجرای عملی و صحیح می تواند اقتصاد ایران را متحول کند. بستگی به توانایی و آمادگی طرف ایرانی و همکاری طرف چینی دارد.

هوشرو گفت: طنز تلخ تر از این نداریم که آمریکا با تحریم های یکجانبه و همه جانبه خود علیه ایران، ایران را نسبت به همکاری های اقتصادی با چین برحذر می دارد و می گوید هرکس از چین وام بگیرد در دام پرداخت می افتد. ‘. در حالی که ایالات متحده تحریم های غیرانسانی را علیه یک کشور اعمال می کند، آنها همچنین به کشور هشدار می دهند که در ساخت و ساز همکاری نکند. این پایان سیاست های شکست خورده است.

  عربستان سعودی از رد قطعنامه درباره وضعیت حقوق بشر در یمن استقبال می کند

ارتقای ظرفیت فناوری و زیرساخت ایران

وی افزود: این سند یک برنامه توسعه راهبردی است که موجب ارتقای توان فناورانه، سرمایه گذاری و اجرایی ایران می شود. پروژه های بزرگ بزرگ را می توان به عنوان نیاز به فناوری بالا یا سرمایه گذاری های بزرگ یا هر دو تعریف کرد. چین از هر دو جهت می تواند کمک خوبی باشد.

سفیر سابق کشورمان در سازمان ملل خاطرنشان کرد: چین در فناوری های روز و در زمینه دانش بنیان ها و زیرساخت ها مانند جاده ها، بنادر، فرودگاه ها و تونل ها جایگاه بسیار بالایی در جهان دارد. طرح جامع کمربند جاده ای می تواند روابط ایران و جهان را از نظر ساختاری و فضای مجازی متحول کند.

این دیپلمات سابق با بیان اینکه ایران کشوری با ظرفیت عظیم انرژی و معادن است، افزود: نحوه استفاده از این ظرفیت و مشارکت راهبردی برای بهینه سازی آن کمک راهبردی بزرگی برای کشور است. در سطح اجرایی، شرکت‌ها و مؤسساتی که برنامه همکاری با نهادهای خصوصی و دولتی چین را تنظیم می‌کنند، باید حداکثر هوشمندی را در تبیین منافع خود و در تبیین تعهدات چین و نحوه نظارت بر اجرای صحیح پروژه‌ها به کار گیرند.

وی افزود: به هیچ وجه نباید بدون نظارت و امکان سنجی قرارداد یک طرفه به ویژه در حل اختلاف طرفین اجرا شود باید سازوکار قانونی و دقیقی تعریف و اجرا شود.

هوشرو تاکید کرد: به طور کلی این تصور غلط که ایران چین را تنها به عنوان یک اهرم موازنه در برابر غرب می بیند، تصوری بود که در برخی اندیشکده های چینی شکل گرفته بود، اما با این درک بلندمدت، ایران چین را متقاعد کرده است که دو کشور با هم رابطه دارند. این از اهمیت راهبردی برخوردار است و تابعی از روابط با سایر کشورها نیست و ارزش ذاتی دارد.

  آخرین آمار تاج در کشور تا ظهر 28 اردیبهشت 1401 / شناسایی 288 بیمار جدید

نیازی به تایید مجلس نیست، اما اسکورت لازم است

هوشرو در پاسخ به این سوال که آیا سند همکاری نیاز به تصویب مجلس دارد، گفت: تفاهم نامه 25 ساله نه یک معاهده است و نه یک معاهده، بلکه یک تفاهم نامه مشترک است که نقشه راه و چشم انداز مشارکت ایران و چین را ترسیم می کند.

وی افزود: کلیات این تفاهم نامه همان مواردی است که پس از امضای آن در فروردین 1400 توسط وزارت امور خارجه در اعلامیه منتشر شده است. بر این اساس این تفاهم نامه نیازی به تصویب مجلس ندارد. اما هرگونه سند همکاری بدون حمایت مجلس، شانس اجرای آن را کاهش می دهد. اینکه آیا همه سخنان تفاهم نامه علنی می شود یا خیر، بستگی به توافق طرفین دارد. نمی شود با یک کشور همکاری کرد و آن را در اپوزیسیون گذاشت. در روش تعاملی چین، این گونه تفاهم نامه ها با کشورهای مختلف به تفصیل مورد بحث قرار نمی گیرد، این تحقیر ملت ها نیست، بلکه روش تفاهم بین دو کشور است. هر کاری که ایران برای رفع نیازهای اقتصادی خود انجام می دهد، ارتشی از عوامل مخفی و مخبران شاخه های خود را برای کور کردنش تیز می کنند.

سه گروه مخالف تفاهم نامه ایران و چین کدامند؟

وی ایرادات وارده به تفاهم نامه را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول ایراداتی هستند که این تفاهم نامه را تقویت و بهبود موقعیت اقتصادی ایران می دانند و آن را مغایر با منافع آمریکا و مانع انزوا و کاپیتولاسیون ایران می دانند. این سریال با پمپئو شروع می شود و تا عمق برخی رسانه ها، اندیشکده ها و افراد ایرانی و غیر ایرانی ادامه دارد. مخالفت با چین آمریکا دموکرات ها و جمهوری خواهان را به رسمیت نمی شناسد و هیچ حزبی با گسترش روابط ایران با چین موافقت نمی کند.

  چاقوکشی در فرانسه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری

هوشرو در خصوص گروه دوم مخالفان یادداشت تفاهم گفت: افراد و نهادهایی هستند که شناخت محدودی از چین دارند و معتقدند همکاری راهبردی ایران و چین ایران را از فناوری، اقتصاد پیشرفته و دانش روز دور نگه می دارد. اگرچه باید اذعان کرد که چین اکنون در خط مقدم اقتصاد، فناوری و علم مدرن قرار دارد، اما اولین شریک تجاری حدود یکصد و پنجاه کشور در جهان است و اقتصاد ایالات متحده، اروپا، ژاپن و روسیه به شدت با چین مرتبط است.

این دیپلمات سابق کشورمان افزود: ما در ایران فارغ التحصیلان دانشگاه های چین یا موسسات چینی با پایگاه لازم زیاد نداریم. البته اخیراً فعالیت های کوچکی شروع شده است. پس از اتمام مأموریتم به عنوان نماینده در سازمان ملل، من خودم بر خواندن و نوشتن در مورد چین تمرکز کردم. و الان دارم شناسنامه رو مخفی میکنم و چینی میخونم! همه ما به دانستن جامعه در مورد چین نیاز داریم.

ایران آماده همکاری راهبردی با اروپا، همسایگانش و سایرین است

هوشرو افزود: دسته سوم کسانی هستند که معتقدند این برنامه مشارکت راهبردی اساساً با شعار چه شرق و چه غرب جمهوری اسلامی ناسازگار است و این را چرخشی نامتعادل به شرق می دانند. تجربه چهل ساله من در سیاست خارجی این تعبیر را نمی پذیرد. در عین حال، ایران آماده پیگیری برنامه های راهبردی بلندمدت با کشورهای اروپایی، همسایگان و سایرین است. برای همکاری به دو کشور آلمان یا فرانسه یا ایتالیا یا اتحادیه اروپا نیاز است. ”

دیدگاهتان را بنویسید