نفیسی: رسانه ها باید در مواجهه با اخبار مفاسد حرفه ای و همه جانبه عمل کنند

خبر عجیب

رسانه شفقنااین روزها شاهد انتشار اخبار زیادی در مورد اختلالات اقتصادی، گرانی، تورم و بد حکمرانی هستیم. اما انتقاداتی وجود دارد که برخی از این اخبار بدون دروازه بان و اثر بازدارنده برای متخلفان منتشر می شود. پیامد چنین رویکردی برای مخاطب چیست و رسانه ها باید چه واکنشی نسبت به چنین اخباری داشته باشند؟ بیژن نفیسی، مدرس روزنامه نگاری با تاکید بر اینکه رسانه ها باید به صورت تخصصی و همه جانبه با اخبار فساد و ناهنجاری های اقتصادی برخورد کنند، از منظر اخلاقی، دینی، جامعه شناختی، روانی، حقوقی، اقتصادی و اقتصادی به آن می نگرند. . وقتی رسانه ها به اخبار فساد به صورت تخصصی و جامع واکنش نشان می دهند، جامعه عادی نمی شود.

نفیسی در این باره به شفقنا رسانه گفت: شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ها که با اخباری مبنی بر اخلال اقتصادی و سوء مدیریت مواجه هستند در حال انجام مراحل اولیه اطلاع رسانی هستند. برای تهیه یک خبر ابتدا باید سوالاتی که شما را در مورد آن و عناصر خبری آن برانگیخته است پیدا کنید و از زوایای مختلف به موضوع نگاه کنید.

وی ادامه می دهد: لازم به ذکر است اخبار اختلاس و سوء استفاده مالی که یک مرحله آن مربوط به اتهام است. در حالی که این موضوع در گزارش و امنیت آن ذکر نشده است، اما در مرحله تعقیب است و رسانه ها باید بین محکومیت و کیفرخواست تمایز قائل شوند.

این مدرس خبرنگاری با تاکید بر اینکه یکی از وظایف رسانه ها اطلاع رسانی اخبار اختلاس و مفاسد مالی است، می گوید: با توجه به حساسیت بالای این گونه اخبار، در صورت بی توجهی رسانه ها به اطلاع رسانی، اخبار سایر کانال ها سکوت و سانسور است. . این در حالی است که رسانه ها باید این نوع اخبار را به صورت حرفه ای پوشش دهند، نه فقط اخبار معمولی.

  دستگیری سارق در کمتر از یک ساعت در اندیمسک / کشف خودروی سرقتی

وی ادامه می دهد: ما نباید مانند شبکه های اجتماعی این گونه اخبار را بی ادبانه و احساسی منتشر کنیم. بلکه رسانه ها باید از زوایای مختلف و از مسئولان و صاحب نظران مختلف در این مورد نظر جویند و از زوایای مختلف به آن از منظر اخلاقی، دینی، جامعه شناختی، روانی، حقوقی، اقتصادی و… نگاه کنند. وقتی رسانه ها به اخبار فساد به صورت تخصصی و جامع واکنش نشان می دهند، جامعه عادی نمی شود. وقتی رسانه ها به صورت حرفه ای به موضوع فساد و سوء استفاده می پردازند، مخاطب کم کم یاد می گیرد که در مواجهه با این نوع اخبار با نگاه تک بعدی مواجه شود و از زوایای مختلف مسئله را تحلیل کند و نتیجه گیری صحیح و منطقی تری داشته باشد. . در غیر این صورت برخورد جامعه با چنین اخباری عادی شده و اعتماد خود را به دولت، رسانه ها و مسئولان از دست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید