مسیحیان و یهودیان در ایران در انجام دین خود آزادند

به گزارش موج نیوز، یک خبرگزاری ترکیه روز یکشنبه با اشاره به آزادی اقلیت های دینی ایران در انجام وظایف دینی و معمول خود، گزارش های رسانه های غربی را رد کرد.

خبرگزاری آناتولی به نقل از یک شهروند ایرانی نوشت که او به عنوان یک مسیحی ایرانی راحت است و مشکلی برای گوش دادن به ناقوس کلیسا، شرکت در جلسات دعا، شرکت در رویدادهای فرهنگی و شرکت در اجتماعات مسیحی ندارد.

به گزارش آناتولی، در پایتخت تهران مکان های مختلفی برای مسیحیان وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به کلیسای سنت وارطان ​​در خیابان ده متری ارامنه و کلیسای سنت سرکیس در خیابان ویلا اشاره کرد. خیابان میرزای شیرازی و خیابان نجت اللهی نزدیک کلیساها نیز شاهد هجوم خریداران کریسمس از جمله عروسک های بابانوئل، کاج های مصنوعی، چراغ های رنگی و شیرینی بود.

آناتولی افزود: تعداد مسیحیان ایران که اکثراً ارمنی هستند و همچنین آشوری ها، کاتولیک ها، پروتستان ها و انجیلی ها حدود 300 تا 370 هزار نفر است که در شهرهای بزرگ ایران مانند تهران، اصفهان، شیراز و تبریز پراکنده شده اند.

این خبرگزاری به تجارت راحت مسیحیان در ایران اشاره کرده و نوشته است که اکثر مسیحیان ایران به دلیل حضور در مشاغل مهم مانند غذا و شیرینی از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند. آنها مغازه های زیادی در مرکز تهران و سایر شهرها دارند.یک مسیحی ایرانی گفت که مشاغل دولتی برای مسیحیان کمتر است اما کرسی هایی در مجلس رزرو کرده است. دو مکان برای مسیحیان ارمنی و یک مکان برای مسیحیان آشوری وجود دارد.

  ایران حق بهره برداری از میدان مشترک گازی آرش/الدره را برای خود محفوظ می دارد

به گفته این شهروند مسیحی شاغل در تهران، ورود دانش آموزان مسیحی به مدارس و دانشگاه های ایران و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیلات عالی آزاد است. آنها همچنین مدارس مبتنی بر جامعه را اداره می کنند، حتی اگر برنامه درسی توسط دولت تصمیم گیری شود.

آناتولی در ادامه به تشریح فعالیت های آزادانه شهروندان یهودی پرداخت و نوشت که با وجود شعارهای ضد اسرائیلی، اقلیت یهودی در ایران وجود دارد. یک کنیسه محبوب در منطقه یوسف آباد تهران، نزدیک شلوغ ترین چهارراه شهر، بدون محافظ است.

سیامک مرح صادق، سیاستمدار یهودی ایرانی که دو دوره پیش آمده است، می گوید: «تفاوت اروپایی ها و مسلمانان در این است که ملت های مسلمان همواره به پیروان ادیان دیگر احترام گذاشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید