رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس: در هر اقدامی باید فضای عمومی جامعه را جدی بگیریم

خبر عجیب

شفقنا- رئیس مرکز معارف اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: باید فضای عمومی جامعه را در پژوهش، پژوهش، تصمیم گیری و هر اقدامی که باید انجام دهیم جدی بگیریم.

به گزارش شفقنا، دکتر عطولا رفیعی آتانی در جمع اعضای هیات مدیره مرکز تحقیقات اسلامی گفت: برای مدیریت کشوها، منابع انسانی بهینه و سلامت جامعه نیازمند ارائه پیشنهادات شفاف، صحیح، مبتکرانه و باز هستیم. دستگاه های اداری و تلاش ها باید بتواند مشکلات مردم را حل کند.

وی ورود حوزه های علمیه به امور تقنینی را بررسی و راهکاری برای رفع چالش های پیش روی نظام تصمیم گیری ارائه کرد و گفت: همه تلاش ها، تحقیقات، پژوهش ها و فعالیت های علمی حوزه و محققین ما از دانشگاه برای پاسخگویی به نیازهای جامعه است. نظام قانونگذاری و تصمیم گیری برای حل مشکلات جامعه.

رئیس مرکز پژوهش های اسلامی مجلس گفت: امروز کشور در حوزه های مختلف از جمله نظام اداری، بانکی، منابع انسانی، نظام بودجه، دولت الکترونیک و مانند آن با مشکلاتی مواجه است که همه ما را به شدت متاثر می کند. به ویژه محققان در این زمینه، دین در این زمینه ها ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه دین مبین اسلام و فقه نگینی برای مقابله با کاستی ها و چالش های پیش رو است، گفت: پژوهشگران ما باید به طور جدی به آنچه باعث این وضعیت می شود پرداخته و راهکار عملیاتی برای رفع آن ارائه دهند..

رفیعی آتانی یادآور شد: کارگروه های مرکز پژوهش های اسلامی مجلس باید با استفاده از مبانی دینی و فقهی خلاء ها را شناسایی و پیشنهادات قانونی خود را ارائه کنند..

  اقدامات ضروری روزه داران پس از واکسیناسیون در ماه مبارک رمضان

وی یادآور شد: امروز در گام دوم انقلاب اسلامی، هم پژوهشگران و هم پژوهشگران حوزه دین به عنوان حامیان معرفتی نظام اسلامی و مجریان نظام تصمیم گیری، به جای اینکه با ارائه راهکارها و مشکلات، راه حل مطالبه کنند. باید برای رفع نیازها و چالش ها. “بیا برویم.

رئیس مرکز پژوهش های اسلامی مجلس ادامه داد: همه ما چاره ای جز تلاش، شناسایی خلأها و چالش ها و تلاش شبانه روزی برای حل مشکلات به نفع کشور نداریم. امروز باید از فرصت و ظرفیت دولت مردمی و مجلس انقلاب استفاده کنیم «برای رفع نیازهای نظام استفاده کنیم..

وی بیان کرد: امروز فرصت مطالبه گری، گلایه و مواردی از این دست نداریم، در گام دوم انقلاب وقت عمل است، دین باید در قانون مؤثر باشد، مسائلی که نظام در آن مشارکت دارد، باید بتواند بر اساس اصول دینی عمل کند. «اگر بتوانیم آن را حل کنیم، حتی عملگراترین افراد نیز از ما حمایت خواهند کرد..

رفیعی آتانی آمادگی این مرکز را برای استفاده بهینه از ظرفیت حوزه اعلام کرد و گفت: وظیفه ذاتی مرکز تحقیقات اسلامی در قبال شورای قضایی اشرف جعفری در قوانین مصوب مجلس است و باید در قانون گذاری موثر باشیم..

وی یادآور شد: فعالیت های مرکز پژوهش های اسلامی مجلس در قالب بررسی طرح ها و لوایح و شرکت در کمیسیون ها، ارائه طرح های تقنینی و مطالعات کلان در دستور کار مجلس انجام می شود..

رئیس مرکز پژوهش های اسلامی مجلس ادامه داد: برخی طرح ها و لوایح از سوی مجلس شورای اسلامی به مرکز پژوهش های اسلامی ارسال می شود که پژوهشگران مرکز روی آن ها کار می کنند و در نهایت پیشنهادات خود را به صورت حضوری ارائه می کنند. ارائه گزارش ها و پیش نویس های علمی.

  فعالیت داروخانه های خراسان رضوی به صورت مستمر رصد می شود

وی گفت: تحقیقات اساسی نیاز است، اما باید پاسخگوی سوالات و نیازهای نظام قانونگذاری باشد و قانون باید برگرفته از تحقیقات اساسی ما باشد..

رفیعی آتانی ادامه داد: بخشی از وظایف مجلس شورای اسلامی نظارت است و سمینارها باید در این زمینه برنامه داشته باشند تا از این طریق کاستی ها برطرف شود..

وی در پاسخ به نگرانی برخی از پژوهشگران مبنی بر گفتمان سازی در حوزه تقنینی گفت: در ارتباط با گفتمان سازی باید به سمت حل معضل حرکت کنیم، یعنی اگر مشکلاتی مانند فساد، ناکارآمدی نیروی کار و تعلل دولت در آنجا داریم. آیا الکترونیک و مشکلات مشابه، راه حل ما به عنوان محقق در حوزه مدیریت اسلامی در این زمینه چیست؟

رئیس مرکز پژوهش های اسلامی مجلس ادامه داد: گفتمان سازی با حرف و شعار و اقدامات سطحی شکل نمی گیرد..

وی ادامه داد: البته دین مبین اسلام برای همه حوزه هایی که امروز با مشکل مواجه هستیم راه حلی دارد، اما این راه حل ها باید توسط محققین و صاحب نظران هم به صورت پیشنهادی و هم در قالب پیش نویس احصا شود و در اختیار محققین قرار گیرد. بر این اساس مرکز پژوهش های اسلامی مجلس نیز به شدت در این حوزه ها حضور خواهد داشت..

رفیعی آتانی با اشاره به فرصت ایجاد شده برای پیوند حوزه و مجلس شورای اسلامی گفت: هم مجلس شورای اسلامی و هم حوزه های علمیه باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرند..

دیدگاهتان را بنویسید