دولت به صنایع آلاینده وام می دهد

به گزارش موج نیوز، مسعود تجریشی معاون محیط زیست سازمان محیط زیست امروز در نشست خبری گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی، فراوانی وقوع تغییر کرده است و باید در این زمینه سیاست گذاری کنیم. سازمان آب و هوا برنامه ای تهیه و به دولت ارائه می کند.

وی بیان کرد: باید تغییراتی در کشور متناسب با تغییرات اقلیمی داشته باشیم، به عنوان مثال بذر کشاورزی باید تغییر کند و بذر مقاوم به خشکی و معادل محصولات آبی باشد. و فراوانی کشت آنقدر جدی است که نیاز به تغییر دارد.

تجریشی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش گازهای گلخانه ای به گفته رئیس سازمان محیط زیست گفت: این کاهش آلودگی مربوط به کاهش شعله سوزی در دو سال گذشته است و وزارت نفت پروژه هایی را در این زمینه شناسایی کرده است. “

وی افزود: با اقداماتی که در 4 سال گذشته انجام دادیم خلأهای کاهش 4 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای خود را بر اساس تعهدات و منویات مدیریتی پر کردیم.

معاون سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه هنوز از شدت مصرف انرژی کاسته نشده است، اما موفق شده ایم انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم، گفت: با سرمایه گذاری در حوزه انرژی باید از شدت مصرف بکاهیم. “

تجریشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه 62 برنامه برای مقابله با آلودگی هوا تدارک دیده شده است، همچنین گفت: از سال گذشته با هماهنگی وزارت کشور، بسیاری از وظایف در قانون هوای پاک که نیازمند کمک استانداران است، در اختیار ما قرار گرفته است. با توجه به این موضع که سازمان محیط زیست به جای دستگاه های اجرایی باید سمت نظارت را بر عهده بگیرد.

  نشست دوجانبه بین کاوشگر و انریکه مورا برگزار شد

وی خاطرنشان کرد: سهم آلاینده ها در 9 کلانشهر با ایجاد کنسرسیومی از دانشگاه های پیشرو و با انتشار فهرست مطالعاتی در هر کلانشهر محاسبه شد تا شهرداری، دستگاه های اجرایی استان ها و حتی شوراهای شهر در این زمینه دخالت و مشارکت داشته باشند. آلودگی وی گفت: نهایتاً 62 تصمیمی که در سطح دولت مطرح شد، 28 تصمیم منابع سیار و برخی موارد مربوط به 8 منبع محلی و 26 تصمیم مربوط به برنامه های صنعتی و تقسیم کار بوده است که همه افراد انجام شده است. می تواند به جای آنها باشد.”

اعطای وام برای کاهش آلودگی های صنعتی

تجریشی گفت: سازمان محیط زیست به عنوان نهاد ناظر به معاون اول اطلاع رسانی کرده و باید منابع ساکنان از سوی دولت برای کاهش آلودگی تخصیص داده شود. وی گفت: با ورود معاون اول به موضوع و تامین اعتبار، برنامه تهیه شده از سوی سازمان توسط دستگاه های اجرایی رصد و اجرا می شود.

وی تاکید کرد: در بحث مدیریت آلودگی هوا، سازمان محیط زیست نقش خود را به دستگاهی واگذار نکرده و در جای خود نشسته است تا به جایی برسد که باید مداخله کند. و طبق تصمیم دولت تا 5 سال آینده شاهد تاثیر این برنامه ریزی خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره طرح ملی مدیریت پسماند با دستور رئیس جمهور گفت: نامه ای به رئیس جمهور ارسال کردیم که اگر بخواهیم مشکل پسماند شمال کشور را حل کنیم طبق بررسی سال 96 باید تقسیم شود. بین دستگاه ها «بنابراین طرح ساماندهی پسماندهای شمال کشور به دولت ارسال شده و در صورت صلاحدید دولت در سال آینده در دو استان شمالی مازندران و گیلان فعالیت خواهد کرد.

  لیبی از مسابقات جهانی شمشیربازی در دبی انصراف داد زیرا با اسرائیل روبرو نشد

ایجاد پایگاه مدیریت پسماند در شمال کشور

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده با ایجاد پایگاهی با فاصله زمانی 5 ساله مشکل زباله در شمال کشور حل می شود.

تجریشی تاکید کرد: زباله های خانگی مشکل اصلی شمال کشور است و جز معدود کشورهایی هستیم که حدود 45 درصد زباله های آن را به جز محل دفن بهداشتی دفع می کنیم. وی گفت: طبق برنامه مصوب استانداران وقت و ادارات کل محیط زیست در سال 1377 مشکلی که داشتیم این بود که چه کسانی می توانند آن را مدیریت و کنترل کنند و ساختار تشکیلاتی آن را به دولت پیشنهاد دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید