خطاب به روابط ایران و طالبان در گفتگو با شفقنا با کارشناس سیاسی افغانستان: امنیت مرزهای شرقی ایران برای ایران مهم است/ ورود احمد مسعود به مذاکرات طالبان یک اشتباه استراتژیک بزرگ بود.

خبر عجیب

شفقنا افغانستان- گلمسکی احسانی، محقق سیاسی و مدرس دانشگاه به بررسی سفر امیرخان متکی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان به ایران برای بررسی روابط طالبان با جمهوری اسلامی ایران و تشریح ابعاد مختلف این سفر پرداخت. وی تاکید کرد: ایران همواره به رسمیت شناختن حکومت طالبان را منوط به تشکیل دولت فراگیر و یکسری مسائل دیگر کرده است. بنابراین، با وجود حفظ روابط دیپلماتیک محدود، هنوز حکومت طالبان را رسما به رسمیت نشناخته است.

بی اعتمادی و بی اعتمادی به طالبان امری عادی شده است

احسانی ابتدا به تشریح وضعیت کنونی افغانستان پرداخت و گفت:

پس از سقوط حکومت اشرف غنی و به دست گرفتن قدرت و کنترل جغرافیای افغانستان، طالبان فکر می کردند که تمام شده و مشکلات افغانستان تمام شده است. همانطور که شماری از رهبران ارشد طالبان بارها علنا ​​و در رسانه ها اعلام کرده اند. اما همانطور که دیدیم، با تسلط طالبان، مشکلات در عرصه های مختلف حکومتی آشکارتر می شود و ناتوانی طالبان در حکومت و اداره کشور بیش از پیش آشکار می شود.

اکنون فقر در حال گسترش است. پول ملی هر روز ارزش خود را از دست می دهد. فعالیت های اقتصادی و بخش تولید در آستانه تعطیلی کامل است. بیکاری در حال افزایش است و تعداد بیکاران هر روز در حال افزایش است. بانک ها در حال خالی شدن بودند و قادر به پاسخگویی به مطالبات مردم و تجار نبودند و نمی توانستند ارز مورد نیاز تجار را تامین کنند. در مجموع، بی اعتمادی و ناباوری حکومت طالبان در حل مشکلات کنونی کشور به امری عادی تبدیل شده است. جرایمی مانند دزدی و آدم ربایی نیز در حال افزایش است. در واقع، باورهای افراد کمی در مورد امنیت تضعیف می شود.

در نتیجه کسانی که منابع محدودی دارند سعی می کنند به خارج از کشور پناه ببرند و امروزه مهاجرت و مهاجرت بخشی از این بحران است. اکثر نیروهای تحصیل کرده و متخصص کشور را ترک کرده و یا در حال ترک کشور هستند. کشورهای غربی دیپلمات های خود را از افغانستان خارج کرده اند و چیزی به نام روابط خارجی و همکاری بین المللی (به ویژه با افغانستان) وجود ندارد. کمک های خارجی به حالت تعلیق درآمده و منابع مالی و ذخایر ارزی در بانک های بین المللی مسدود شده است. این شما و تصویر بزرگ افغانستان امروز هستید که مردم آن در دام فقر گرفتار شده اند.

طالبان انتظار دارند جمهوری اسلامی ایران از نفوذ خود به نفع خود استفاده کند

وی افزود: با این حال طالبان به عنوان یک گروه حاکم نمی تواند نسبت به حوادث و فجایعی که وضعیت کنونی را ادامه می دهد بی تفاوت باشد. بنابراین آنها باید در اسرع وقت اقدام عملی انجام دهند. شکی نیست که کشورهای همسایه (به ویژه ایران و پاکستان) نقش اساسی در کاهش و جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان داشته اند. هر دو کشور از زمان اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق، میلیون ها پناهنده افغان را پذیرفته اند. علاوه بر این مسائل، باید در نظر داشت که ریشه بسیاری از مشکلات کنونی افغانستان و اداره طالبان، قطع رابطه با کشورهای غربی و به رسمیت نشناختن حاکمیت آنها از سوی جامعه جهانی (به ویژه کشورهای همسایه) است. ).

  190 آرامگاه، آپارتمان و کمپ برای زائران الحرمین

بنابراین، سفر هیئت طالبان به ریاست امیرخان متکی سرپرست وزارت امور خارجه به جمهوری اسلامی ایران، قطعاً به منظور هموار کردن راه برای به رسمیت شناختن، کمک های اقتصادی و تسهیل تجارت ایران با ایران است. به ویژه در سال های اخیر روابط تجاری ایران با افغانستان گسترش چشمگیری داشته و افغانستان به یکی از مقاصد اصلی صادرات ایران تبدیل شده است.

از سوی دیگر، نباید از این نکته غافل شد که پس از مبارزه مردم افغانستان با اشغالگران ارتش شوروی سابق، برخی از جهادی ها و جریان های سیاسی روابط بسیار نزدیکی با ایران برقرار می کنند. این درهم تنیدگی در روابط دو کشور همواره باعث شده ایران نقش مهمی در حوادث افغانستان داشته باشد. در شرایط حساس کنونی، طالبان انتظار دارند جمهوری اسلامی ایران از نقش و نفوذ خود در میان گروه ها و جریان های سیاسی مخالف طالبان و کشورهای منطقه و فراتر از آن استفاده کند.

برای ایران مهم است که امنیت مرزهای شرقی آن به خطر نیفتد

این کارشناس مسائل سیاسی با تحلیل اهداف و انتظارات ایران از طالبان گفت:

چندین موضوع همیشه برای ایران مهم بوده است و از هر گروه و جریانی که در همسایه شرقی خود یعنی افغانستان حکومت می کند انتظار دارد نگرانی های خود را در این زمینه برطرف کند. به عنوان مثال بحران کم آبی در استان های شرقی ایران همواره دغدغه امنیت و جامعه بوده است. ایران معتقد است یکی از دلایل اصلی بحران کم آبی و از بین رفتن رونق کشاورزی در استان های شرقی و خالی شدن روستاها این است که افغانستان به تعهدات خود در خصوص رعایت حق آبه ایران عمل نمی کند. این بدان معناست که افغانستان با ایجاد سد بر روی رودخانه هیرمند و ایجاد چندین مسیر آب، باعث بحران آب در ایران و نابودی کشاورزی شده است. از این منظر مقامات ایرانی در سفر امیرخان متکی به طور جدی در این مورد صحبت کردند و انتظار دارند با افتتاح سدهای آبی مشکل کم آبی برطرف شود.

  نایب رئیس مجلس: تقویت هم افزایی فرهنگی زمینه را برای گسترش روابط تهران - بغداد فراهم می کند

دیگر اینکه مسئله امنیت در مرزهای شرقی ایران همواره برای دولت تهران مشکل ساز بوده است. باید در نظر داشته باشیم که وجود گروه‌های جدایی‌طلب بلوچ (مانند جیش‌العدل) که توسط برخی از گروه‌های طالبان حمایت مالی و نظامی می‌شدند، برای دولت طالبان ایران مهم است که به تهران اطمینان دهد که چنین گروه‌هایی امنیت را تهدید نمی‌کنند. از مرزهای شرقی آن

البته نباید از اهمیت همکاری های اقتصادی، تسهیل تجارت بین دو کشور و ارتقای بازارهای مشترک غافل شد. زیرا در شرایط کنونی مردم افغانستان به شدت به سوخت و مواد غذایی ایرانی نیاز دارند. بازار افغانستان در حال حاضر یکی از پرسودترین مقاصد برای تاجران ایرانی است.

علاوه بر موارد ذکر شده، موضوع مهاجرین افغان در ایران همواره یکی از موضوعات مورد بحث مقامات دو کشور در سال های اخیر بوده است.

نفوذ ایران بر طالبان و گروه های سیاسی ضد طالبان غیر قابل انکار است

گلمسکی احسانی در پاسخ به سوالی درباره توانایی و نفوذ ایران برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان گفت:

ایجاد حکومت فراگیر، احترام به حقوق بشر، پایبندی به معاهدات بین المللی، متعهد شدن به خطر نکردن منافع سایر کشورها در افغانستان، مبارزه با گروه های تروریستی (به ویژه گروه تروریستی داعش) و تعهد به تعدادی از آزادی ها از جمله خواسته های بین المللی. جامعه و این شرایط در مرکز به رسمیت شناختن آنها توسط دولت طالبان است. ایران همواره به رسمیت شناختن حکومت طالبان را مشروط به تشکیل دولت فراگیر و چند موضوع دیگر کرده است. بنابراین، با وجود حفظ روابط دیپلماتیک محدود، هنوز حکومت طالبان را رسما به رسمیت نشناخته است. اینکه ایران می تواند طالبان را متقاعد به تشکیل یک دولت فراگیر کند؟ حال چه پاسخ مثبت باشد و چه خیر، باید گفت که نقش و نفوذ ایران بر هر دو طرف درگیری یعنی طالبان و گروه های سیاسی مخالف طالبان غیرقابل انکار است. حداقل می تواند گفت و گو بین دو کشور را تسهیل کند. اما در حال حاضر طالبان سرمست باد پیروزی هستند و به راحتی از دادن امتیاز به مخالفان و سهیم شدن آنها در قدرت سر باز نمی زنند.

  واکنش آمریکا به حضور ایران در نمایشگاه دفاعی دوحه

ورود احمد مسعود به گفتگو با طالبان یک اشتباه استراتژیک فاحش بود

در پاسخ به این سؤال که «آیا مذاکرات جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود می‌تواند راه را برای یک دولت فراگیر در افغانستان هموار کند؟» گفتم:

ورود به جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در گفتگو با امیرخان متکی که فاقد قدرت بود، یک اشتباه راهبردی فاحش بود. این گفتگوها اگرچه ضربه جدی به احمد مسعود بود، اما نشان داد که احمد مسعود تا رسیدن به بلوغ سیاسی لازم فاصله دارد.

وی افزود: باید در نظر داشت که منطق مذاکرات پیروزی-پیروزی الزامات و شرایط خاص خود را دارد. شرط اول این است که به اندازه کافی جغرافیا و ابزار داشته باشید تا به طرف مقابل فشار بیاورید تا طرف مقابل را مجبور به امتیاز دادن کنید. در مذاکرات، تیم احمد مسعود مطالبات خوبی را مطرح کرد، اما نقشه قوی و ابزار لازم برای اجرای آن مطالبات در طرف مقابل را نداشت. احمد مسعود در حال حاضر جای امنی برای زندگی در افغانستان ندارد. او به کشورهای همسایه سفر می کند. در چنین شرایطی هر یک از طالبان همان چیزی را خواهند گفت که امیرخان متکی گفت: به افغانستان برگردید، امنیت شما تضمین شده است. دیگر اینکه احمد مسعود بدون هماهنگی و توافق با دیگر شرکت کنندگان و شخصیت های برجسته سیاسی وارد مذاکرات شد که منجر به بدبینی و چندپارگی در میان مخالفان طالبان شد. در واقع، او را در میان رهبران دیگر بدنام می کند. بر همگان روشن است که احمد مسعود مورد حمایت عده ای است و نمی تواند توسط همه نماینده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید