حملات موشکی و پهپادی در عراق پیام هایی با ابعاد سیاسی

خبر عجیب

شفقنا- با گذشت بیش از دو هفته از اعلام رسمی خروج ائتلاف بین المللی از عراق در پایان سال گذشته، حملات پهپادی و موشکی علیه منافع خارجی در این کشور ادامه دارد و متوقف نمی شود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، در همین حال، پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین که به گفته مقامات عراقی فاقد نیروهای خارجی است، شنبه شب مورد حمله چند پهپاد قرار گرفت. او توانست این حمله را خنثی کند.

پنجشنبه گذشته سفارت آمریکا در منطقه القدره بغداد مورد اصابت سه موشک کاتیوشا قرار گرفت که توسط سیستم امنیتی C-RAM رهگیری شد و موشک سوم به مدرسه ای اصابت کرد و یک کودک و یک زن مجروح شدند.

پیش از این فرودگاه بین المللی ویکتوریا بغداد و پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار که مستشاران آمریکایی در آن مستقر هستند نیز به روشی مشابه مورد حمله قرار گرفتند.

حملات مکرر به پایگاه ها و منافع خارجی

حملات مکرر به پایگاه‌های نظامی و اهداف خارجی، مقامات سیاسی و نظامی عراق را به این باور رسانده است که این حملات پیامی سیاسی دارد، علی‌رغم اصرار مقامات عراقی بر خروج نیروهای خارجی.

یک مقام ارشد عراقی در مصاحبه با العربی الجدید خاطرنشان کرد که حملات به پایگاه های غیرنظامی و نظامی خطرناک است، به ویژه اینکه از اوایل امسال هیچ نیروی خارجی وجود نداشته است.

وی با تاکید بر جدیت تعامل مسئولان با این حملات غیرقانونی و مخرب امنیتی، گفت: دستگاه‌های دولتی اقداماتی از قبیل فعال‌سازی سامانه‌های راداری و دفاعی، استقرار نیروهای امنیتی در اطراف پایگاه‌ها و افزایش اطلاعات برای حفاظت از این مناطق را انجام خواهند داد.

  دستگیری ۱۱۱ مهاجر ایرانی، افغان، عراقی، سوری و فلسطینی در ترکیه

یک مقام ارشد عراقی که نخواست نامش فاش شود، گفت: این حملات ابعاد خطرناکی به خود گرفته و به سمت پایگاه های عراقی که حتی مستشاران خارجی در آن حضور ندارند، انجام می شود، همانطور که در حمله پهپادی به پایگاه هوایی بلد شاهد بودیم.

در همین راستا سرلشکر ضیاء محسن فرمانده پایگاه هوایی بلد تاکید کرد که هواپیماهای مسلح و پهپادها در تامین امنیت هوایی این پایگاه مشارکت خواهند داشت و از سامانه پدافند هوایی برای مقابله با حمله جدید استفاده خواهد شد.

پیش از این، بخشی از پایگاه هوایی بلد در قالب یک ائتلاف بین المللی در اختیار نیروهای آمریکایی بود که در اواسط سال گذشته آن را ترک کردند.

در همین راستا، عناد سعدون، وزیر دفاع عراق پیشتر درباره این حملات گفته بود که دلایل سیاسی حملات به پایگاه های عراقی که توسط مستشاران خارجی سازماندهی شده بود، مربوط به خروج نیروهای خارجی از عراق نبوده و یک موضوع سیاسی است.

پیام های سیاسی حمله

سخنگوی حزب دمکرات کردستان، فیا دحیل، پیشتر در بیانیه ای گفته بود که حملات اخیر در کشور دارای پیام های سیاسی و ابعاد مخرب است.

وی تاکید کرد: این حملات ناموجه بوده و امنیت و ثبات جامعه و روند دموکراتیک کشور را تهدید می کند.

دحیل از دستگاه های امنیتی مسئول خواست تا عاملان را تحت تعقیب قرار دهند و دستگیر کنند و گفت که این حملات کور توهین آمیز به عاملان در مقابل دیدگان دیگران است. حملاتی که وضعیت امنیتی را بدتر می کند.

پیشتر فتح هادی العامری، رهبر ائتلاف با صدور بیانیه ای حملات اخیر به القدره و مقر احزاب سیاسی را به شدت محکوم کرد.

  نشست نمایندگان اقلیت های دینی با رئیس جمهور در اسرع وقت برگزار می شود

العامری گفت: این اقدامات غیرقابل توجیه است و نیروهای امنیتی باید به مسئولیت خود برای کنترل امنیت و حفاظت از شهروندان و اموال آنها عمل کنند.

قیس الحزالی، دبیرکل عصائب اهل الحق نیز در توییتر خود نوشت: حمله به منطقه الحضره در این زمان و به همان شیوه قدیمی، تلاشی برای برهم زدن معادلات است.

وی گفت: بنابراین تاکید می کنیم که تصمیم گروه های مقاومت در حال حاضر حمله به سفارت آمریکا نیست.

این خبر را در العربی الجدید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید