با روند کنونی کاهش جمعیت، کشور ما طی 30 سال آینده با یک ابر بحران جدی مواجه خواهد شد

به گزارش خبرگزاری موج قم، امیرحسین بانکی پور وی روز یکشنبه در نشست استانی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان در پردیس دانشگاه علوم پزشکی کوم افزود: با روند کاهش جمعیت فعلی کشور ما با یک ابر بحران جدی مواجه خواهد شد. 30 سال آینده.”

وی افزود: هر دولتی که تا 20 سال آینده در این کشور روی کار بیاید با این روند کاهش جمعیت و پیری با بحرانی جدی مواجه خواهد شد که بدتر از هر بحرانی مانند تاج و قحطی است.

وی ادامه داد: این بحران بیش از آنچه فکر می کنیم به ما نزدیک است و اگر کاری انجام نشود ممکن است بسیاری از ما شاهد آن باشیم.

وی با بیان اینکه 5 درصد جمعیت ایران سالمند بودند، اما اکنون به 10 درصد رسیده ایم، گفت: در صورت ادامه روند فعلی، 30 درصد جمعیت در دهه های آینده سالمند خواهند بود، این غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: تا همین اواخر جزو معدود کشورهای جوان دنیا بودیم، اما با سیاست هایی که در حال اجراست، سقوط آزاد را تجربه می کنیم که 30 سال دیگر جزو قدیمی ترین کشورهای دنیا خواهد بود. “

وی با بیان اینکه جمعیت سالمند نیز نیازمند هزینه های درمانی بیشتری است، گفت: آیا در 30 سال آینده که 30 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند، زیرساخت های درمانی توسعه می یابد؟

رئیس کمیسیون ویژه جمعیت مجلس شورای اسلامی به دیگر خطرات کاهش و پیری جمعیت پرداخت و افزود: کاهش نیروی کار یکی از بحران های اقتصادی و اجتماعی ناشی از این معضل خواهد بود. علاوه بر این مدارس خالی می شود و باید آنها را به خانه سالمندان تبدیل کنیم.

  کرملین: نمی توان در مورد انزوای روسیه صحبت کرد

وی با اشاره به پنجره جمعیتی فعلی کشور گفت: البته باید توجه داشت که جمعیت آماده ازدواج و زایمان زودتر از بسته شدن این پنجره جمعیتی کاهش می یابد و به عبارتی چیزی از دوران طلایی تا بقیه جمعیت را جبران کند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه احتمال باروری تا اواسط دهه چهل وجود دارد، خاطرنشان کرد: با این حال باروری با افزایش سن خطرناک می شود و سن ایمن برای باروری 35 سالگی است، بنابراین فرصتی برای از دست دادن فرصت وجود ندارد.

بانکی پور افزود: در قانون حمایت از خانواده و جوانان فرصت زیادی به مخالفان و منتقدان داده ایم تا نظرات خود را بیان کنند، از این رو کمیته بیش از 90 جلسه با این افراد برگزار کرده است.

دولت سیزدهم متعهد به افزایش جمعیت است

وی گفت: دولت سیزدهم یک دولت انقلابی است و متعهد به افزایش جمعیت است. ما باید از این فرصت استفاده کنیم و راهی برای افزایش جمعیت بیاندیشیم.»

وی با اشاره به بندهای مختلف قانون حمایت از خانواده و جوانان خاطرنشان کرد: توزیع رایگان وسایل پیشگیری از بارداری ممنوع است و چندین جلسه غربالگری داشته ایم، به همین دلیل هیئت امنا کلمه به کلمه درباره آن اظهار نظر کرده است.

بانکی پور تصریح کرد: برای غربالگری باید نظر پزشک زنان و زایمان را داشته باشد و در سامانه ملی ثبت شود، البته تمامی مراحل بارداری با حفظ محرمانه بودن و رازداری در این سامانه ثبت می شود.

وی به تعداد زیاد سقط جنین در کشور اشاره کرد و گفت: تعداد سقط جنین ها بسیار بیشتر از قربانیان روزانه بیماری کرون است در حالی که در بسیاری از موارد قتل تلقی می شود و نیازی به انجام آن نیست.

  مقایسه آمار تولید محصولات فولادی و آهنی در سال های 99 و 1400

بانکی پور ابراز امیدواری کرد: استان کوم یکی از پیشگامان اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان و الگویی برای سایر نقاط کشور باشد.

اولین همایش اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان به میزبانی استان کوم در سالن شهید یهچعلی پردیس دانشگاه علوم پزشکی کوم به صورت مجازی برگزار شد. کمال حیدری معاون بهداشتی وزارت بهداشت، سید حامد برکتی مدیرکل خدمات سلامت عمومی و خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ناصر سیمفروس عضو دائم فرهنگستان علوم پزشکی نیز در این نشست سخنرانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید