باید سبک آیینی و سنتی عزاداری یزد حفظ شود

به گزارش موج یزد، یوسف ارجونی رئیس سازمان مداحان و هیئات مذهبی بسیج کشور وی با فرمانده ناحیه بسیج شهرستان میبد، مسئول کانون و بسیج مداحان، نمایندگان مداحان و شعرای آئینی این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

وی در این نشست برخی اقدامات را در جامعه جامع و بسیار موثر دانست و گفت: یکی از این مسائل عبادت شعائر دینی است که اسلام را احیا کرده و در واقع حکومت 2500 نفری شاهنشاهی را سرنگون کرده است.

ارجونی با استناد به سخنان امام راحل، محرم و صفر که اسلام را زنده نگه داشتند، گفت: پس از پیروزی انقلاب عده ای تلاش کردند عزاداری و اجتماع سیدالشهدا را تحت الشعاع قرار دهند که منجر به این فرمایش امام شد. و بسیاری از موفقیت های نظام مقدس اسلامی مدیون همین مجالس است.

هیئت می تواند محیطی برای مبارزه با آسیب های اجتماعی باشد

رئیس سازمان بسیج مداحان و مدیران هیئات مذهبی کشور بر اثربخشی زائران در جامعه تاکید کرد و گفت: آنان با شور و نشاط در جلسات اهل بیت(ع) حضور می یابند، اما هزینه این جلسات را نیز خارج از حد خود می پردازند. جیب های خود

ارجونی با اشاره به اینکه دشمن در هر میدانی که ما موثر باشیم وارد می شود و نقاط ضعف را برجسته می کند، گفت: هفته ای نیست که شبکه های ضدانقلاب به مشکلات و حواشی برخی هیئت ها رسیدگی نکنند و این نشان دهنده ترس دشمن از این شوراها.”

رئیس سازمان بسیج و مدیران هیئات مذهبی کشور ادامه داد: به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب می فرمایند مداحی یک پدیده است و گاهی یک شعر ساعت ها طول می کشد.

  اختصاص 700 میلیارد تن تجهیزات برای انبارهای امدادی در کشور

حرکت مردم در مسیر انقلاب؛ از کارکردهای بسیج

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به کارکردهای بسیج اشاره کرد و گفت: بسیج امروز در خدمت مردم است و تلاش می کند مردم را در مسیر انقلاب حرکت دهد. از این رو فعالیت های این شجره طیبه به دو دسته مترقی و پیشرو تقسیم می شود.«در حوزه پیشرفت شامل برنامه های داخلی بسیج می شود و بسیج در بحث پیشرفت از ظرفیت سایر نهادها و ارگان ها مانند سیل، زلزله استفاده می کند. و غیره در میآورد.

این مقام مسئول گفت: برخی تصور می کنند این مجموعه ها موازی با یکدیگر کار می کنند در حالی که در این حوزه آنقدر پتانسیل وجود دارد که هر چقدر مجموعه های مختلف در حوزه فعالیت های فرهنگی باشد. نیاز آنها احساس می شود.

وی در بخشی دیگر با اشاره به نامگذاری یزد به حسین ایران می گوید: این نام برگرفته از ریشه های عمیق و علمای طراز اول، شاعران نامدار، سبک ها، اشعار و ترانه های منحصر به مردم یزدی است.

تاکید بر سبک و سیاق عزاداری سنتی در یزد

رئیس سازمان مداحان و روسای هیئات مذهبی بسیج کشور؛ وی یزد را یکی از استان های کنونی در عرصه مداحی دانست و گفت: باید بر سبک و سیاق سنتی عزاداری و مداحی یزد که این استان را به این جایگاه رسانده است تاکید کرد و در حفظ آن بیش از پیش تلاش کرد.

ارجونی در آخرین قسمت سخنان خود بر استفاده از فرصت های استان تاکید کرد و گفت: نباید خود را مداح خوب ولایت و شهرستانی که همتا یا برتر از مداحان ولایت است، تظاهر کرد. کشور کمتر در نظر گرفته می شود.

  افتتاح 2091 پروژه مخابراتی در استان اصفهان

سیدعلی مختاری رئیس سازمان ستایش و مدیران هیئت های مذهبی استان یزد نیز در این مراسم گفت: جز با ذکر یاحسین قیام نمی کند.

وی اخلاص و انسجام را از عناصر مهم در تحقق اهداف برشمرد و تصریح کرد: در شهرستان میبد این دو عنصر متجلی است و همین امر باعث شد بسیج مداحان این شهرستان نقشی پویا و موثر داشته باشد.

گفتنی است در این جلسه حاضرین به بیان مشکلات و مشکلات جامعه از طرفداران این شهرستان پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید