انتقاد از فعالان اویغور: دولت های عربی سرکوب مسلمانان در چین را نادیده می گیرند

خبر عجیب

شفقنا- با وجود محکومیت بین المللی نقض حقوق بشر چین علیه مسلمانان اویغور در ترکستان شرقی (سین کیانگ)، کشورهای مسلمان عرب موضع کاملا متفاوتی در حمایت از پکن اتخاذ کرده و بسیاری از فعالان اویغور را به دولت چین تحویل دادند.

جمعه گذشته، چین حمایت خود را از تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در موضوعات مختلف، از جمله نحوه تعامل پکن با مسلمانان اویغور پس از مذاکرات وزیران خارجه آنها و توافق برای بهبود روابط، اعلام کرد.

وزرای خارجه عربستان، کویت، عمان و بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس گفته اند که موضع مشروع چین در مورد موضوعات مختلف از جمله تایوان، سین کیانگ و حقوق بشر حمایتی است.

وانگ وین بین افزود: این مقامات عرب با دخالت در امور داخلی چین و سیاسی شدن مسائل حقوق بشری مخالفت کردند و گفتند: ما با سیاسی شدن ورزش مخالفیم و از میزبانی چین برای المپیک زمستانی که در سه ماهه چهارم ماه آینده آغاز می شود، حمایت می کنیم. .

در سال 2019، 37 کشور از جمله عربستان سعودی، قطر و الجزایر در پاسخ به نامه مشابهی از 22 کشور عمدتا غربی در انتقاد از سیاست های پکن در منطقه ترکستان شرقی، نامه ای به سازمان ملل در حمایت از چین ارسال کردند.

“نگرش منفی دولت های عربی نسبت به اویغورها”

از سوی دیگر، عبدالورات عبدالخالق، رئیس انجمن خبرنگاران و رسانه ها در ترکستان شرقی، موضع کشورهای عربی در قبال اویغورها را منفی، بد و سودمند توصیف کرد و گفت: «کشورهای عربی علاقه ای به منافع ندارند. حقوق و آزادی های مسلمانان و تنها به منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود اهمیت می دهد.

عبدالخالک در گفت و گو با الحره از موافقت کشورهای عربی با اقدامات دولت چین در سرکوب مسلمانان اویغور و تخریب مساجد ابراز تاسف کرد.

در 15 دسامبر، دادگاه مراکش به نفع استرداد یادیرسی ایشان، یک فعال مدنی اویغور در چین به اتهامات واهی تروریسم از طریق اینترپل، رای داد.

  رهبران آمریکا و روسیه امروز در حال مذاکره هستند

در مقابل، عفو بین الملل تاکید کرد که انگیزه پشت درخواست استرداد، همکاری او با سازمانی است که از اویغورها محافظت می کند.

دولت مراکش در واکنش به انتقاد از استرداد این فعال اویغور به چین گفت که ما مطابق قوانین بین المللی و تعهدات استرداد عمل کرده ایم.

هفته گذشته دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات سعودی در حال آماده شدن برای استرداد دو مسلمان اویغور به چین هستند و آنها را تهدید به بازداشت و شکنجه کردند.

این سازمان بین المللی افزود: عربستان سعودی خواهان استرداد این دو فعال اویغور به چین است که آنها را از نوامبر 2020 بدون هیچ اتهام و محاکمه ای در بازداشت نگه داشته اند.

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از یک فعال اویغور می‌گوید که عربستان سعودی پنج فعال اویغور را بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ به دولت چین تحویل داده است.

این سازمان همچنین از اخراج اجباری 12 فعال اویغور به چین توسط دولت مصر از مجموع 62 زندانی خبر داد.

کشورهای عربی ظلم دولت چین به مسلمانان اویغور را نادیده می گیرند.

در همین راستا، «جواهر الهام»، فعال مدنی اویغور، معتقد است که رهبران کشورهای عربی و اسلامی برای منافع اقتصادی از ظلم اقتصادی بر برادران و خواهران مسلمان اویغور دست می کشند.

طوحاتی افزود: «رهبران کشورهای عربی و اسلامی از ظلم و بلاهایی که بر مردم اویغور وارد شده است آگاه هستند، اما بسیاری از آنها به دلایل مادی سکوت کرده اند.

وی ادامه داد: نه تنها دولت چین به اویغورها ظلم می کند، بلکه این کشورهای عربی با خیانت به فعالان اویغور به برادران مسلمان خود نیز ظلم می کنند.

دی نورا، همسر ادریس حسن، یک فعال اویغور بازداشت شده در مراکش، گفت: «همسرم در انزوا است، نمی تواند کتابی نگه دارد یا از حمایت معنوی عزیزانش برخوردار شود.

او از بدتر شدن وضعیت همسرش به دلیل ترس و نگرانی ابراز نگرانی کرد.

  زمان پخش و بازپخش سریال خداداد مشخص شد

منافع اقتصادی

احمد مصطفی، پژوهشگر سیاسی، نگرش منفی کشورهای عربی به مسلمانان اویغور را به دو دلیل می داند. اول، روابط تجاری و اقتصادی با چین که آنها را به پذیرش موضع رسمی پکن سوق می دهد.

مصطفی در توضیح عامل دوم گفت: چین اقدامات وحشیانه خود علیه اویغورها را با عناوینی مانند مبارزه با افراط گرایی و تروریسم توجیه می کند که با موضع بسیاری از کشورهای عربی در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم گروه های افراطی مذهبی همسو است. “

به گزارش آسوشیتدپرس، کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی زمانی که با انتقاد از نقض حقوق بشر مواجه می شوند، بیانیه هایی صادر کرده و مداخله در امور داخلی خود را محکوم کرده اند.

این خبرگزاری افزوده است که کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از قوانین مبهم و بلندپایه ضد تروریسم برای تعقیب فعالان اجتماعی سوء استفاده می کنند.

عبدالخالک معتقد است کشورهای عربی اتفاقات منطقه ترکستان شرقی را برای چین داخلی می دانند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سفر به چین در فوریه 2019 گفت که عربستان سعودی به تلاش های چین برای مبارزه با تروریسم و ​​از بین بردن افراط گرایی به منظور حفاظت از امنیت ملی خود و حفظ حقوق خود احترام می گذارد.

به گزارش روزنامه اقتصاد عربستان، حجم مبادلات اقتصادی بین کشورهای عربی و چین از سال 2005 تا 2020 به 197 میلیارد دلار رسیده است که عربستان به تنهایی بیش از یک پنجم یا 20.3 درصد از آن را به خود اختصاص داده است.

مراکش نیز در سال 2017 به طرح یک کمربند، یک جاده چین پیوست و سرمایه گذاری مستقیم چین در این کشور از آن زمان به 380 میلیون دلار رسیده است.

نینگ جی تشه، رئیس کمیته ملی اصلاحات و توسعه چین گفت: تجارت بین دو کشور در سال 2020 4.76 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود در سال جاری به 6 میلیارد دلار برسد.

  کره جنوبی و ایالات متحده بر سر پیش نویس توافقی برای پایان دادن به جنگ کره به توافق رسیده اند

نسل کشی دسته جمعی

گروه های حقوق بشر و کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، چین را به ارتکاب نسل کشی دسته جمعی برای سرکوب اویغورها و دیگر گروه های عمدتا مسلمان متهم کرده اند.

از اواخر سال 2016، چین سرکوب مسلمانان اویغور در ترکستان شرقی را تشدید کرده است. مساحتی حدود 13 میلیون نفر.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی حقوق بشر، حدود یک میلیون نفر در کمپ های شستشوی مغزی نگهداری می شوند و این در یک چارچوب بسیار گسترده و سیستماتیک انجام می شود که در سطح جنایت علیه بشریت است.

اردوگاه های زندان مانند به شدت محافظت می شود، اما مقامات چینی می گویند که آنها برای داوطلبان آموزش می دهند.

این سازمان بین المللی افزود که چین اویغورها را مسئول تلاوت قرآن، رفتن به حج و حجاب می داند و مقامات چینی تاکنون حدود 16000 مسجد را در منطقه ترکستان شرقی تخریب یا آسیب رسانده اند.

احمد مصطفی در خصوص کاهش علاقه مردم عرب به موضوع اویغور گفت: از جمله دلایل این کاهش می توان به تبلیغات رسانه ای علیه مسلمانان اویغور و اتهام افراطی گری آنها و همچنین شکست احزاب اسلام گرا در کشورهای عربی اشاره کرد.

او گفت: “هیچکس نمی خواهد تجربه حمایت از مجاهدین افغان در دهه 1980 را تکرار کند، مجاهدانی که بیش از هر کس دیگری خون مسلمانان را ریختند.”

جواهر لعل نهرو، فعال مدنی اویغور از کشورهای عربی خواست به جای تحویل فعالان اویغور به دولت چین، به دولت چین پناه ببرند و المپیک زمستانی چین را بدون نمایندگان و ورزشکاران خود تحریم کنند.

وی در پایان بر لزوم محکومیت جنایات دولت چین در مناطق اویغور توسط دولت چین و درخواست آزادی بازداشت شدگان و تخریب اردوگاه های کار اجباری در چین تاکید کرد.

این خبر را در الحره ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید