آیا زنان می توانند نخست وزیر یا رئیس جمهور عراق شوند؟

خبر عجیب

شفقنا- یک کارشناس حقوقی عراق امکان نامزدی زنان برای پست نخست وزیری یا ریاست جمهوری در عراق بر اساس قانون اساسی این کشور را تشریح کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الفرات نیوز، علی التمیمی، کارشناس حقوقی عراق گفت: در قانون اساسی عراق جنسیت نامزد در اصل 76 در رابطه با نامزد فراکسیون اکثریت مشخص نشده است. اصل 77. «قانون اساسی که به شرایط نامزد نخست وزیری می پردازد، به موضوع تمایز زن و مرد نمی پردازد و برای زن و مرد تعریف مشترکی داده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، اصل 14 قانون اساسی، زن و مرد را دارای حقوق و امتیازات مساوی می داند و در اصل 16 قانون اساسی نیز بر فرصت های برابر تاکید شده است.

التمیمی ادامه داد: هیچ مانع قانونی در قوانین مربوطه وجود ندارد که زنان را از تصدی پست نخست وزیری باز دارد. در مورد جنبه حقوقی حدیث نبوی که «امتی که زن بر آن حکومت کند رستگار نمی شود» باید گفت که ربطی به این موضوع ندارد چرا که این حدیث در یک مناسبت تاریخی خاص بیان شده و عمومیت ندارد. قانون، اما برای یک رویداد خاص، نه یک قانون کلی که اعمال می شود. قرآن کریم در سوره نمل (قُلْنَا الْأَوْلِ وَ الْقَوْرِ الْأَوْلِی وَأَحْسَنُونَ وَأَحْسَنُونَ وَ الْأَحْسَنُ الْقُوَیْرِ وَ الْأَحْسَنِ) و زن مایه خیر و برکت برای آنان است. میهن ها

وی در پایان گفت: در نظام های دموکراتیک، این نهادها و نه فقط نخست وزیر، صاحب قدرت هستند.

پیش از این، فؤاد شیلان اولین زنی بود که در عراق نامزد ریاست جمهوری شد.

  فرزند استاد فاطمی نیا در گفت و گو با شفقنا: حالا استاد فاطمی نیا حالش خوب نیست/ مردم نماز بخوانند

شیلان با اشاره به اینکه نامزدی او برای اولین بار در عراق است، گفت که زنان می توانند کشور را با مردان اداره کنند و به بالاترین مناصب برسند.

اولین نامزد ریاست جمهوری عراق خاطرنشان کرد که پیش از این به عنوان رئیس امور زنان در وزارت دفاع عراق برای تثبیت نقش زنان در ریاست جمهوری عراق فعالیت داشته است.

وی همچنین گفت که برنامه ویژه ای برای مقابله با مشکلات و بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در عراق دارد.

شیلان برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق به 220 رای پارلمان عراق نیاز دارد.

این خبر را در فرات ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید