کرزی خطاب به عمران خان: ما نیروهای متخصص داریم، به متخصصان خارجی نیاز نداریم

خبر عجیب

شفقنا افغانستان – حامد کرزی; رئیس جمهور پیشین افغانستان به پیشنهاد عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان به اعزام نیروی کار ماهر به افغانستان واکنش نشان داد و گفت که نیازی به آمدن نیروی خارجی به این کشور نیست.

به گزارش خبرگزاری شفقنا از افغانستان امروز (شنبه، 25 دی) کرزی همچنین در بیانیه ای از پیشنهاد دولت پاکستان برای اعزام کارشناسان خارجی از جمله پاکستانی برای پیشبرد اوضاع در افغانستان ابراز قدردانی کرد.

در چنین موردی به نقل از کرزی آمده است: «افغانستان دارای کارکنان و متخصصین مجرب و صدها هزار جوان تحصیل کرده اعم از دختر و پسر است که تحصیلات عالی خود را در سطوح مختلف در داخل و خارج از کشور به پایان رسانده اند». ” به گونه ای که نیازی به ورود نیروی کار از خارج به کشور نباشد.»

رئیس جمهور پیشین افغانستان همچنین از طالبان خواست علاوه بر تسهیل فرصت های شغلی و اشتغال برای جوانان، بازگشت پرسنل افغان از خارج را نیز تسهیل کنند.

نخست وزیر پاکستان اخیراً خواستار اعزام متخصصان در رشته های مختلف از جمله پزشکی، فناوری اطلاعات و حسابداری برای جلوگیری از بروز بحران انسانی شد.

نیویورک تایمز اخیرا گزارش داد که حکومت طالبان با کمبود کارمندان حرفه ای مواجه است و از پاکستان کمک می خواهد.

نیویورک تایمز گزارش می دهد که پنج ماه پس از به دست گرفتن کنترل افغانستان، طالبان همچنان با چالش های حکومتی دست و پنجه نرم می کنند و کمبود کارکنان یک مشکل است. به نوشته این روزنامه، مقامات طالبان برای حل این مشکل و استخدام کارمندان به پاکستان می روند.

  آگهی ثبت ملی ۸ اثر طبیعی

در این گزارش آمده است که مشاغل دولتی به جنگجویان طالبان و کسانی که در صلح در پاکستان زندگی می کنند، داده می شود. اما همه آنها مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای کار را ندارند.

به نوشته نیویورک تایمز، طالبان برای پر کردن این شکاف به پاکستان روی آورده اند و به دنبال استفاده از جنگجویان سابق طالبان هستند که در دو دهه گذشته در پاکستان زندگی می کردند.

نیویورک تایمز گزارش می دهد که اکثر ملاهایی که اکنون توسط طالبان در مناصب دولتی استخدام شده اند، در مدارس دارالعلوم هاکانی در پاکستان آموزش می بینند.

یکی از این افراد خیال محمد غیور است. او 20 سال پیش در دوره اول حکومت طالبان کارمند وزارت دفاع بود که پس از ورود آمریکا به افغانستان به پاکستان گریخت و در جنوب غربی خانه و نانوایی خرید.

دیدگاهتان را بنویسید