معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی: شیوع بیماری سالک در جهرم/ کودکان زیر 10 سال در صدر فهرست قرار دارند.

خبر عجیب

شفقنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم از شیوع بیماری «لیشمانیوز» در این شهرستان خبر داد.

مجید ارجمند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماری سالک در شهرستان جهرم نسبت به سال های گذشته روند رو به رشدی داشته و متاسفانه تاکنون بیش از 300 نفر از شهروندان به این بیماری مبتلا شده اند.

وی افزود: جهرم و حومه آن به ترتیب حیدرآباد و قطب آباد بیشترین آمار مبتلایان را دارند و پیش بینی می شود در صورت رعایت نکردن بهداشت فردی و عمومی این رقم تا پایان سال بسیار بیشتر شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان اینکه کودکان زیر 10 سال بیشترین آمار سالک را در سال جاری دارند، تصریح کرد: عواملی باعث افزایش پشه خاکی و در نتیجه افزایش سالک می شود.

وی گفت: عامل این بیماری انگلی است که از طریق نیش پشه خاکی به انسان منتقل می شود. جایی که گاز می گیرند و می توانند باعث عفونت ثانویه شوند.

ارجمند از این بیماری به عنوان یکی از معضلات بهداشتی کشور یاد کرد که همچنان مطرح است و افزود: این بیماری به سختی قابل کنترل و پیشگیری بوده و ارتباط مستقیمی با عملکرد فردی و اجتماعی دارد. آنچه شهروندان باید انجام دهند جلوگیری از گزارش دهی است. از جمله استفاده از پشه بند و توری در محل پنجره ها و درهای ورودی به خصوص در فصول فعالیت پشه ها. لباس و آستین بلند بپوشید و از مواد دافع حشرات استفاده کنید و در روستاها روستاییان زباله ها را به صورت بهداشتی جمع آوری و دفع می کنند و فضولات حیوانات را جمع آوری می کنند.

  دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس/ ۸ وزیر راهی مجلس شدند

وی خاطرنشان کرد: اگر فردی دچار آسیب دیدگی شد که بیش از ده روز طول کشید و بهبود نیافت حتما به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کند تا درمان سریعا آغاز شود در این راستا کلیه اقدامات تشخیصی و درمانی لیشمانیوز در مرکز درمان سالک انجام می شود. در آزمایشگاه گفوری به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد. سگ های ولگرد یکی از عوامل ابتلا به بیماری سالک هستند، مشکلی که بارها از نهادهای مسئول شنیده ایم اما تاکنون خبرهای عملی حاکی از رفع این مشکل جدی است. مشکلی نیست.

لازم به ذکر است که لیشمانیوز معمولا با ظاهر شدن زخم های کوچک به ویژه در قسمت های بدون پوشش بدن مانند صورت، دست ها و پاها شروع می شود.

درمان نادرست و موضعی زخم ها را بدتر و عفونی تر می کند. انباشت زباله، نخاله های ساختمانی، کود حیوانی و سگ های ولگرد مهم ترین عوامل ابتلا به این بیماری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید