سفیر ارمنستان در ایران: اسلام و مسیحیت شناخت واقعی از یکدیگر دارند

خبر عجیب

شفقنا- سفیر جدید ارمنستان در ایران گفت: اسلام و مسیحیت نه تنها همسایه جغرافیایی هستند، بلکه شناخت واقعی هم از یکدیگر دارند.

به گزارش شفقنا، سفیر ارمنستان در دانشگاه ادیان و مذاهب با حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب دیدار کرد.

در این دیدار آرسن آوگیان با ابراز خوشحالی از حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب و دیدار با حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب گفت: در سفر کاری به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران به این شهر که پایتخت معنوی ایران است آمدم. ارمنستان به جمهوری اسلامی ایران و حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب.

سفیر ارمنستان افزود: زمانی که وارد دانشگاه ادیان و مذاهب شدم احساس بسیار خوبی داشتم و زمانی که از کتابخانه این دانشگاه بازدید کردم و دیدم این کتابخانه دارای کتاب های همه ادیان و مذاهب است، مشتاق بودم که بیشتر با آنها ارتباط برقرار کنم. اضافه شد و من علاقه زیادی به ارتباط این کتابخانه تخصصی با کتابخانه های ارمنستان داشتم.

آرسان اقایان با دعوت از حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب برای سفر به ارمنستان گفت: بی شک می خواهیم روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران توسعه و تقویت کنیم ضمن اینکه شهر قم و دانشگاه ادیان می توانند نقش ویژه ای در تعمیق روابط داشته باشند. . .

وی با قدردانی از موضع منطقی جمهوری اسلامی ایران در قبال ارمنستان خاطرنشان کرد: ارمنی های ایرانی سال هاست در ایران در آزادی زندگی می کنند و هیچ شهروند ارمنی به دلیل مذهب و ملیت خود در ایران تحت فشار نیست و ارامنه ایرانی می توانند باشند. یک پل ارتباطی خوب. «بین دو کشور باشید.

  39 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کاشان / بدون فوتی

سفیر ارمنستان در ادامه با بیان اینکه روابط ایران و ارمنستان قدمتی چند هزار ساله دارد و این ارتباط از پیوند دو دین بزرگ اسلام و مسیحیت ناشی می شود، ادامه داد: مسیحیت برای اسلام احترام خاصی قائل است و ما در تاریخ آن را داشته ایم که پیامبر اسلام و دین اسلام هنوز جهانی نشده بودند، دو تن از علمای بزرگ مسیحی این رسول خدا را به عنوان روح الله و پیامبر خدا پذیرفتند.

آرسان آوگیان ادامه داد: اسلام و مسیحیت نه تنها از نظر جغرافیایی با هم همسایه بوده اند، بلکه شناخت واقعی از یکدیگر دارند و امروزه مسیحیان زیادی در جوامع مسلمان زندگی می کنند و درب خانه مسلمانان همیشه به روی مسیحیان باز بوده است.

سفیر ارمنستان افزود: بسیاری از مسلمانان در کشتار مسیحیان ارامنه و مسیحیان را در آغوش گرفته اند و ما هرگز این محبت مسلمانان را فراموش نخواهیم کرد.

آرسان آوگیان با اشاره به کمک های جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی مساجد و اماکن تاریخی ارمنستان گفت: با کمک جمهوری اسلامی ایران و زیر نظر متخصصان ایرانی، این مساجد به کانون های فعال تبدیل شده اند. که برای ارمنستان بسیار مهم است.”

وی همچنین به ارتباط مراکز علمی و فرهنگی ارمنستان با ایران اشاره کرد و افزود: دانشگاه های ارمنستان با بسیاری از دانشگاه های ایران تفاهم نامه همکاری علمی منعقد کرده اند و ما علاقه زیادی به انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه ادیان داریم. معتبرترین دانشگاه های ایران «امضا کنیم.

سید ابوالحسن نواب در ابتدای دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب ضمن خیر مقدم به سفیر ارمنستان و هیئت همراه، گفت: مسیحیت و اسلام از نظر مکانی و زمانی با یکدیگر همسایه هستند و در قرآن کریم ملت با یکدیگر همسایه هستند. از حضرت عیسی (ع) به خوبی یاد شده است: «احترامی که مسلمانان برای حضرت مریم (س) و حضرت عیسی مسیح (ع) قائل هستند غیرقابل قیاس است و می بینیم که مسلمانان بعد از نام مبارک حضرت زهرا (س) رایج ترین نام هستند. آنها انتخاب می کنند زیرا نام دخترانشان مریم مقدس است.

  پویایی و رونق اقتصادی آذربایجان شرقی پس از توسعه گردشگری

وی ادامه داد: ارامنه یک ملت و مذهب، بسیار وابسته به ایران هستند و در تمام حوادث سخت در کنار ایران بوده اند و امروز روابط بسیار خوب و مستحکمی با جمهوری اسلامی ایران دارند و این رابطه سابقه طولانی دارد و برای ارتقای نظام مقدس ایران شهدای گرانقدر تقدیم انقلاب کرد و ارامنه ایرانی مقیم آمریکا لابی بسیار قدرتمندی برای جمهوری اسلامی ایران تشکیل دادند و ما با مردم ارمنستان و دولت هایی که روی کار آمدند مشکلی نداریم. با رای مردم

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به روابط بسیار خوب و دوستانه خود با رهبر ارمنستان ایران گفت: با تاریخ ارمنستان آشنایی کامل دارم و چندین بار به این کشور سفر کرده و با سران آن دیدار داشته ام. و احترام ویژه ای برای این کشور و مردمش.

وی ادامه داد: ما هرگز ارمنی ها را نکشته ایم و هیچ برنامه ای برای قطع رابطه با ارمنستان نداشته ایم، اما به دلیل روابط نزدیک با ارمنستان تحت فشار زیادی قرار گرفته ایم. بسیاری از مردم در سراسر جهان نتوانستند این رابطه نزدیک با شما را تحمل کنند و این را درک کنند. «برای بسیاری از کشورها سخت است که بگویند دوستی ما با ارمنستان علیه هیچ کشوری نیست و ممکن است هر کشوری با برخی از کشورهای دیگر اختلاف داشته باشد و این دوستی است. با این کشور به این معنی نیست که ما درگیر هر مشکل خارجی هستیم.

نواب به حضور و تحصیل بیش از 16 هزار دانشجو از 35 کشور جهان در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: همه کشورها دانشگاه هایی دارند که دین خود را می شناسند، اما دانشگاهی که تمام ادیان دنیا در آن فقط در ایران و دانشگاه ادیان مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند. «و مذاهب وجود دارد و ما آماده پذیرش دانشجوی ارمنی در این دانشگاه هستیم.

  آزادی یک زندانی محکوم به انتقام در بستک

وی با اعلام اینکه بیش از 500 هیئت خارجی از دانشگاه ادیان و مذاهب بازدید کرده اند، گفت: سازماندهی شده و آماده گسترش روابط خود با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ارمنستان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید