سایه سنگین درگیری های قبیله ای بر ثبات داخلی عراق

خبر عجیب

شفقنا- مقامات عراقی نسبت به خطر تشدید درگیری های بین قبیله ای در استان های این کشور که کشته و زخمی برجای گذاشت، هشدار دادند و تاکید کردند که این درگیری تهدیدی جدی برای صلح و ثبات داخلی است و باید برای پایان دادن به آن تصمیماتی اتخاذ شود. قاطعانه و جدی

در همین راستا شهر سوق الشیخ در استان قیار در جنوب عراق شب گذشته (جمعه) شاهد درگیری مسلحانه بین عشایر بود که حدود 5 ساعت بین دو طایفه به طول انجامید و منجر به کشته شدن وی شد. 6 نفر کشته و 30 نفر زخمی شدند که دلیل این درگیری طلاق زوجی از یک قبیله بود. این امر باعث شد که نیروهای امنیتی تعدادی از اعضای این دو قبیله را پس از پایان درگیری مسلحانه بازداشت کنند.

منابع امنیتی در شهر سوق الشیخ در گفت و گو با العربی الجدید تأکید کردند که درگیری های قبیله ای با وجود دستگیری افراد قبیله ای پایان نخواهد یافت زیرا آنها از طرف مقابل خواستار انتقام هستند و فقط در ذی قار از اوایل وقت گذشته است. 2020. تعداد مبارزان قبیله ای دستگیر شده به 280 نفر افزایش یافته است و بازداشت شدگان معمولاً با موقعیت میانه و دخالت بزرگان قبیله آزاد می شوند و از عدم مشارکت آنها در درگیری های احتمالی آینده اطمینان حاصل می شود.

منابع افزودند: جمعه شب شهر سوک الشیخ شاهد درگیری مسلحانه بین دو طایفه بود که 5 ساعت به طول انجامید و منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تن شد و این درگیری با وجود درخواست نیروهای امنیتی متوقف نشد. و حتی دین.”

  واشنگتن در حال مذاکره با مسکو و کیف برای حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین است

منابع امنیتی گفتند: “درگیری های قبیله ای نوعی تروریسم اجتماعی است که نیازمند تقویت دستگاه امنیتی و حفاظت از نیروهای آن برای مبارزه با این پدیده است.”

درگیری در سوق الشیخ دومین درگیری بزرگ در استان بصره از زمان درگیری قبیله ای اکتبر گذشته است، به خصوص که برخی از آن توسط رسانه ها پوشش داده نشد.

در همین رابطه علی الحمدانی از فعالان اجتماعی استان ذی قار گفت: استان های دیگر در حال وقوع هستند.

الحمدانی در گفت و گو با العربی الجدید گفت: ضعف نیروهای امنیتی و نگرانی از مداخله و حل درگیری های قبیله ای و همچنین مداخلات سیاسی برای آزادی دست اندرکاران این درگیری ها از جمله مواردی است که دلایل تداوم آن.”

«نیمکت قبیله» به معنای اقدام عناصر مسلح یک قبیله در صورت تهدید قبیله دیگر به دلیل اختلافات مختلف است که قبیله انتقام جو با اخطارهای مختلف با انواع سلاح های سبک و سنگین یا پرتاب مواد منفجره به خانه فرد که باید وارد شود. به مذاکره برای حل اختلافات و اگر قبیله دیگر موافقت نکند، وضعیت به درگیری مسلحانه تبدیل می شود.

عراق قبلا “دکه های قبیله ای” را یک جرم تروریستی می دانست و شورای عالی قضایی در بیانیه ای در توضیح بخش 2 قانون ضد تروریسم 2005 گفت که هرگونه تهدید برای ارعاب مردم به هر دلیلی اقدام تروریستی تلقی می شود.

از سوی دیگر شهرالشمرتی یکی از مقامات امنیتی استان دی قار می گوید: سیاستمداران بانفوذ از نیروهای امنیتی برای اعمال استفاده می کنند. آنها قانون را مقصر می دانند و گاهی سازمان های امنیتی از اجرای قانون می ترسند، بنابراین ما همیشه می خواهیم از دستگاه های امنیتی حمایت کنیم.

  تکلیف جدید در فولاد آلیاژی ایران

وی گفت: «برخی از عناصر نزدیک به قبایل به نیروهای امنیتی هشدار می دهند که در درگیری ها دخالت نکنند و آنها را تهدید به کشتن می کنند.

الشمرتی گفت: «برخی از قبایل در جنوب عراق سلاح های سنگین مانند خمپاره دارند و در برخی از این درگیری ها شاهد استفاده از این سلاح های سنگین بوده ایم.

در همین رابطه علی البدری یکی از بزرگان قبیله ای در جنوب عراق گفت: استان های دی کار، میسان و بصره از جمله استان هایی هستند که شاهد بیشترین درگیری های قبیله ای بوده اند و بسیاری از شهروندان در جریان آن درگیری ها جان خود را از دست داده اند.

البدری در خصوص تسلیحات موجود در اختیار عشایر گفت: بیشتر این سلاح ها دارای مجوز دولتی و متعلق به دستگاه های امنیتی و بسیج مردمی است و تعداد کمی از آنها مجوز ندارند.

این خبر را در العربی الجدید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید