حزب دموکراسی: مذاکرات در وین نباید تضعیف شود. همه تحریم ها باید برداشته شود

خبر عجیب

شفقنا- حزب دموکرات با صدور بیانیه ای از مذاکرات وین انتقاد کرد و از تلاش های تیم مذاکره کننده قبلی انتقاد کرد و از تیم فعلی برای مذاکره مستقیم با آمریکا حمایت کرد. بهبود وضعیت اقتصادی کشور زمان کمتری می برد. متن کامل بیانیه به شرح زیر است:
ملت افتخار ایران
دور جدید مذاکرات هسته ای پس از روی کار آمدن دولت جدید با تاخیر طولانی آغاز شد و با توجه به اینکه خطوط مشترک مذاکره توسط دولت تعیین می شود، تغییر دولت ممکن است منجر به تغییر تیم مذاکره کننده یا تیم مذاکره کننده قبلی نشود. برای رسیدن به توافق نهایی باقی بماند. خیلی زودتر شاهد توافق برای احیای برجام بودیم. متأسفانه دولت جدید اولاً مذاکرات را دیر آغاز کرد و ثانیاً سیاست مذاکرات را به گونه ای دنبال نکرد که ضررهای ناشی از تاخیر در مذاکرات و در نتیجه تاخیر در توافق لغو تحریم ها افزایش نیابد. . هر روز تاخیر در رفع تحریم ها لطمات زیادی به اقتصاد و معیشت کشور وارد می کند و هر چقدر برای حمایت از تولید ملی و تقویت اقتصاد درون زا تلاش شود، ارزش پول ملی بدون تعامل منطقی با دنیا تضعیف می شود. راه خروج از رکودی که اقتصاد کشور را در بخش های مختلف تحت تاثیر قرار داده است. تحریم نه تنها مانع فروش نفت و میعانات گازی و سایر فرآورده ها در کشور می شود و در انتقال کالا و مبادلات مالی با چالش های زیادی مواجه است، بلکه مانع جذب سرمایه گذاری خارجی در پروژه های صنعتی و اقتصادی نیز می شود. اگر سخنان مدیران اقتصادی کشور را دنبال کنید و از آنها بخواهید واقعیت فعالیت های اقتصادی یک دهه اخیر خود را بدون تکیه بر شعار بیان کنند، قطعا این فرصت طلایی برای توانایی نفس کشیدن ایجاد شده با لغو تحریم های کمتر از سه سال خواهد بود. برای تبادلات مالی و صنعتی، آنها در مورد جذب سرمایه گذاری، تامین مالی و تجهیزات صنعتی و به طور خلاصه در مورد توسعه و توسعه پروژه هایی که به رشد و شکوفایی اقتصادی و ایجاد شغل کمک می کند، یاد می گیرند. اما بنیانگذاران برجام و توافق هسته‌ای ایران 1+5 بدون شک با تندترین و صریح‌ترین انتقادها و حتی توهین‌ها در سال‌های اخیر مواجه شده‌اند. گویی تیم مذاکره کننده در دولت قبلی ایران باید به نقض عهدنامه برجامین توسط رئیس جمهور سابق آمریکا پاسخ دهد. به نظر می رسد فراموش کرده اند که ترامپ نه تنها از برجام، بلکه از چندین قرارداد بین المللی دیگر مانند توافقنامه آب و هوای پاریس یا یونسکو نیز خارج شد. علیرغم توهین ها، اتهامات و دروغ پردازی ها به تیم مذاکره کننده قبلی، آنچه در برجام دنبال شده تنها منافع ملی ایران را ثابت کرده است. اکنون از تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت جدید انتظار می رود با درایت و بدون اتلاف وقت به توافقی پایدار با طرف مقابل برسند تا سایه تحریم ها را بر کشور ببینند. البته از آنجایی که تیم مذاکره کننده هسته جدید هسته ای کشورمان نیز از مذاکره رو در رو با مقامات آمریکایی پرهیز می کند که تنها پیامد آن انحراف از توافق و اتلاف وقت برای مذاکره به دلیل عدم حضور رو در رو خواهد بود. این امر قدرت مانور نماینده روسیه را در مذاکرات افزایش داد و برخلاف دوره قبلی مذاکرات که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ستاره مذاکرات شد و به واسطه نفوذ رسانه ای خود فضای رسانه ای را در اختیار گرفت. تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، میخائیل اولیانوف از روسیه، باید در کانون گفتگوها باشد. ناگفته نماند که نماینده روسیه در مذاکرات وین فقط متعلق به خودش است و هیچ مأموریتی از سوی ایران برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد.
بدون شک در شرایطی که تحریم های ناعادلانه تمامی ابعاد اقتصادی و زندگی مردم ایران را تحت تاثیر قرار داده است، هر روز تاخیر در دستیابی به توافقی جدید به معنای زیان های بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران و اقتصاد و مردم ایران از تحریم ها است که نیازمند حمایت است. و تقویت تیم برای مذاکرات هسته اصلی مذاکرات مستقیم با آمریکا را افزایش می دهد و سرعت مذاکرات را دوچندان می کند.
کمیته اطلاع رسانی حزب دمکرات

  رژیم صهیونیستی اعضای کمیته سازماندهی جنبش فتح را تشکیل داد

خبر قبلیامیر سیاری: نیروی دریایی با اطمینان نشان داده است که یک نیروی راهبردی است

دیدگاهتان را بنویسید