باکو از مذاکرات ترکیه و ارمنستان حمایت می کند

خبر عجیب

شفقنا- خلف خلفوف معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز شنبه گفت: از آغاز مذاکرات ترکیه و ارمنستان برای عادی سازی روابط بین خود حمایت می کنیم.

به گزارش ایرنا، نخستین دیدار سردار کیلیچ و روبن روبینیان، فرستادگان ویژه ترکیه و ارمنستان برای عادی سازی روابط دو کشور روز گذشته (جمعه) در مسکو برگزار شد و دو طرف بر ادامه مذاکرات بدون پیش شرط توافق کردند.

خلفوف با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی منطقه باید به سمت صلح و ثبات حرکت کنیم، گفت: تنها راه رسیدن به این اهداف عادی سازی روابط بین کشورهای منطقه، حل خصومت ها، ایجاد اعتماد بین کشورها است. برای توسعه روابط اقتصادی و باز کردن پیوندها و ایجاد فضای همکاری بین دولت ها.

وی با استقبال از آغاز مذاکرات ترکیه و ارمنستان گفت: معتقدیم عادی سازی روابط ترکیه و ارمنستان در گرو عادی سازی روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان همچنین نسبت به مشارکت همه کشورهای منطقه در روند صلح و ثبات منطقه ابراز علاقه کرد و افزود: این ابتدا به نفع مردم ارمنستان است و سپس به نفع همه است. کشورهای منطقه و مورد حمایت ما قرار خواهند گرفت.

خلفوف افزود: برای اینکه این امر پایدار باشد و اعتماد را تقویت کند، باید روابط بین طرفین باز شود، روابط از سر گرفته شود و عادی شود. بدون شک باید از روحیه خصومت و ایدئولوژی خصمانه پرهیز کرد. برای ایجاد اعتماد، کشورها باید به حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت مرزهای خود متعهد باشند. اگر همه اینها اتفاق نیفتد، پیشبرد این روند دشوار خواهد بود.

  امر به معروف و نهی از منکر باید از خود شروع شود و جهانی شود

وی ابراز امیدواری کرد که در نتیجه این گفتگوها، روابط در کل منطقه شتاب بیشتری بگیرد و عادی سازی روابط آذربایجان و ارمنستان تسریع شود.

دیدگاهتان را بنویسید