ارتباط بین «اسکیزوفرنی» و کم خوابی و حافظه

خبر عجیب

شفق قطبی – «اسکیزوفرنیا» فرآیندهای شناخت، خواب و حافظه را مختل می کند و منجر به توهم و جدا شدن از واقعیت در بیماران می شود.

محققان در یک مطالعه جدید نشان داده اند که عوامل محیطی مانند کمبود خواب می تواند منجر به اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی شود.

به گزارش شفقنا، «گیرنده سروتونین ۲» در مغز گسترده است و نقش مهمی در ادراک، شناخت و روان پریشی دارد. همچنین مسئول اثرات روانگردان داروهای توهم زا است. عملکرد غیر طبیعی این گیرنده با اختلالات روانی از جمله اسکیزوفرنی مرتبط است. داروهای ضد روان پریشی که برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می شوند، «گیرنده سروتونین 2» را هدف قرار می دهند تا علائم توهم و اختلالات شناختی را کاهش دهند.
تحقیقات آملیا گالیتانو، استاد پزشکی و روانپزشکی در دانشگاه آریزونا، نشان می‌دهد که استرس‌های محیطی، مانند کم‌خوابی، می‌توانند به میزان قابل توجهی سطح بیماری را افزایش دهند. نتایج نشان می دهد که استرس محیطی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می تواند تعادل گیرنده های مغزی کنترل شده توسط داروهای ضد روان پریشی را تغییر دهد.

کمبود خواب و احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی

گالیتانو، که آزمایشگاهش بر تعامل بین استرس محیطی و استعداد ژنتیکی برای پیشرفت بیماری تمرکز دارد، گفت: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که محرک‌های محیطی می‌توانند سطوح گیرنده‌هایی را که نقش مهمی در مغز بازی می‌کنند در عرض چند ساعت تغییر دهند.» ما مکانیسمی را می دانیم که با آن این اتفاق می افتد. واسطه ژن EGR3 است.

مکانیسم هشدار
نقش “گیرنده های سروتونین 2” در کنترل توانایی فرد در درک و پردازش اطلاعات به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. با این حال، فرآیند سیگنال دهی که بیان این ژن را تنظیم می کند به خوبی درک نشده است.
پروتئین های گیرنده روی سطح سلول های مغزی شبکه ارتباطی مغز را کنترل می کنند. این گیرنده ها زمانی ایجاد می شوند که ژن فعال می شود و دستورالعمل هایی را تولید می کند که سلول از آنها برای تولید پروتئین استفاده می کند.
تعداد گیرنده های ساخته شده و حضور آنها بر روی سطح سلول، چگونگی پاسخ سلول مغز به ناقل عصبی سروتونین و همچنین به داروهایی مانند داروهای ضد روان پریشی یا توهم زا را تعیین می کند.
گیرنده سروتونین 2 دستورالعمل های رمزگذاری شده خود را از ژن HTR2A دریافت می کند. این مطالعه نشان می دهد که پروتئین های تولید شده توسط ژن EGR3 برای بیان “گیرنده های سروتونین 2” نیز مورد نیاز است.
عملکرد EGR3 اتصال به DNA و روشن و خاموش کردن ژن های دیگر است. نتایج نشان می دهد که محرک های ناشی از بی خوابی باعث می شود EGR3 به ژن گیرنده سروتونین 2 متصل شود و دستورالعمل های “پیام رسان RNA پیام رسان” را برای تولید پروتئین بیشتر فعال کند. این منجر به افزایش “گیرنده های سروتونین 2” در مغز می شود.

  بهره برداری از پروژه آبرسانی در حوالی روستای تمار سوادکوه شمالی

فراوانی اسکیزوفرنی
نتایج این مطالعه به درک اینکه چگونه محیط می تواند بیان گیرنده های مغز در قشر جلوی مغز را تغییر دهد کمک می کند. اختلال عملکرد قشر جلوی مغز می تواند منجر به نقایص شناختی شود که مشخصه “اسکیزوفرنی” است.
اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که با اختلال در درک، تفکر و حافظه مشخص می شود. این بیماری فرآیندهای شناخت، خواب و حافظه را مختل می کند و منجر به توهم و دوری از واقعیت در بیماران می شود.
این واقعیت که گیرنده سروتونین 2 واسطه اثرات توهم زایی برخی داروها است، نشان می دهد که این گیرنده ممکن است بر توهمات و اختلالات ادراکی در اسکیزوفرنی تأثیر بگذارد.
گالیتانو گفت: «ما می‌خواهیم ژن‌هایی را بشناسیم که توسط محرک‌های محیطی بیان می‌شوند و بفهمیم که چگونه تعامل بین ژن‌ها و محیط بر تغییرات رفتاری تأثیر می‌گذارد و منجر به علائم بیماری روانی می‌شود».

این مطالعه در مجله Molecular Psychiatry منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید