ما وظیفه خود می دانیم که مرتب وارد حوزه علمیه شویم

به گزارش موج نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله علیرضا اعرافی از اعضای شورای نگهبان در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ایام فاطمیه را تسلیت گفت و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد. بخصوص شهید حاج قاسم سلیمانی. وی گفت: کمیته اقتصادی یک کمیته محترم است و با توجه به شرکت در جلسات سایر کمیته ها معتقدم سطح این کمیته از نظر علمی، حساسیت و اهمیت بالاتر است و برای شما آرزوی موفقیت و موفقیت دارم. “

حقوقدان عضوهیئت امنا در تشریح روند حوزه های علمیه در سال های آینده گفت: حوزه علمیه بستر جدیدی برای حرکت و پیشرفت ایجاد کرده و در درجه اول نیازسنجی و برنامه ریزی انجام شده است. بر این اساس، نیازسنجی کارکردهای روحانیت مشخص شد و بر این اساس اسناد و چشم انداز بلندمدت حوزه مشخص شد.

اعرافی ادامه داد: اولین محوری که در این 3، 4 سال انجام شد، جمع آوری حدود 20 سند بلندمدت برای برنامه ریزی چشم انداز و سیستم های کلی برای حوزه بود.

ما برنامه پنج ساله اول را برای حوزه انتخابیه تدوین کرده ایم

وی گفت: بر اساس این اسناد بلندمدت، برنامه پنج ساله اول را برای حوزه انتخابیه تدوین کرده ایم. جالب است بدانید که برنامه پنج ساله اول حوزه به تازگی تدوین شده است اما جامعة المصطفی در حال اجرای برنامه چهارم خود است. در این برنامه پنج ساله بسته به اولویت زمانی، بر اساس اولویت ها و امکانات ارائه شده، حدود 300 تا 400 اقدام اجرا می شود.

  کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق تهران

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: در محور سوم حدود 100 طرح بسیار مهم و تحول آفرین پیش بینی شده است که برای اولین بار در حوزه های علمیه اجرا می شود و مقام معظم رهبری و مراجع عظام از این طرح ابراز خرسندی کردند. به عنوان مثال 800 استاد برتر با چهار سال تلاش و کوشش برای اولین بار سیستم سمینارها را که درخت رشته های تخصصی حوزه اعلام شد، توسعه دادند. 400 نخ با جهت مقطع در این درخت ارائه شده و تا 500 نخ قابل افزایش است.

اعرافی افزود: موضوع بعدی راه اندازی دفتر فقه معاصر است که تدریس حدود 30 درس خارج فقه را در قالب این طرح آغاز کرده است و 10 جلد از این دروس جدید در هفته های آینده منتشر خواهد شد که در آن بهترین ها و برجسته ترین اساتید او در زمینه های مختلفی از جمله پول، بانکداری، ارزهای دیجیتال و حقوق پزشکی تدریس کرده است.

وی افزود: مرکز مدیریت حوزه های علمیه در نظر دارد اختیارات خود را به استان ها و شهرستان ها تفویض کند اما به شرطی که استان ها علاوه بر پیشرفت کمی، رشد کیفی را نیز در نظر بگیرند.

این حقوقدان یکی از اعضای هیئت امنا گفت: در کنار حوزه علمیه نهادهای دیگری نیز وجود دارند که از نظر ساختاری مستقل هستند و برای هماهنگی بین این نهادها جلسه ای به عنوان شورای هماهنگی با حضور رئیس جمهور تشکیل می شود که هدف آن است. برای از بین بردن ناهماهنگی ها و ضعف ها.”

اعرافی افزود: به دنبال تقویت پژوهشکده هیأت امنا هستیم تا در بخش پژوهشی در موضوعی مؤثر به هیئت امنا کمک کند. از نظر فردی که 40 سال با خارج از کشور ارتباط داشته و به 100 کشور جهان سفر کرده است، می گویم که مباحث علمی ما در دنیا خریداران زیادی دارد، اما باید ارائه منسجم تری داشته باشیم.

  افتتاح تاج گل طلا در معبد امام علی (ع) با حضور نخست وزیر عراق

وی خاطرنشان کرد: در اصلاح قانون انتخابات باید تجربه جهانی را در نظر بگیریم و کاستی های موجود را به حداقل برسانیم و در قالب قانون جدید انتخابات از مزیت های قانون انتخابات به حداکثر برسانیم.

اعرافی با بیان اینکه وظیفه خود می دانیم در حوزه اقتصاد به صورت منظم و علمی وارد حوزه علمیه شویم، تاکید کرد: به عنوان مثال با یک برنامه ریزی دقیق می توان از کمک ها در جهت حمایت از فرهنگ استفاده کرد. با طرح جدید، کمک ها باید جان تازه ای پیدا کند تا منابع پایداری ایجاد کند که فرهنگ کشور را تقویت کند. وقف باید در حمایت از علم و فرهنگ جان تازه ای بیابد.

دیدگاهتان را بنویسید