ممنوعیت تردد مسافران افغان از دوغارون به ایران

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حیدر احسانی مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد واقع در شرق خراسان رضوی در این خبر اعلام کرد: ورود مسافران افغان اخذ ویزای زیارتی و سیاحتی پاسگاه زمینی دوغارون و سفر به خاک جمهوری اسلامی ایران به مدت 15 روز ممنوع است.

احسانی افزود: بر اساس مصوبه مقر ملی تاج و با ابلاغ وزارت کشور به استان ها و ابلاغ استان ها به سازمان های ذیربط مبنی بر واردات و صادرات کالا و تردد مسافران در مرزها، ورود اتباع خارجی به ایران به مدت 15 روز محدود می شود.

صحبت های مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد همین است ممنوعیت تردد تاکید شد: ورود مسافران با ویزای توریستی به طور کامل ممنوع است، اما هفت گروه از این ممنوعیت مستثنی هستند: دارندگان مجوز اقامت معتبر جمهوری اسلامی ایران، دارندگان ویزای تحصیلی اعم از دانشجویان خارجی، دارندگان ویزای ورود برای بازرگانان و بازرگانان، دارندگان ویزای معتبر کارگران، دارندگان ویزا و گردشگری سلامت، دارندگان ویزای سرمایه گذاری و دارندگان مهر خروج و برگشت از پلیس مهاجرت و گذرنامه با ارائه مدارک معتبر حق ورود به کشور را دارند.

وی همچنین تصریح کرد: محدودیت ها فقط برای پیشگیری طراحی شده است ورود ویروس Omicron احتمال شیوع کووید 19 در داخل کشور وجود دارد و روزانه بیش از 600 مسافر خارجی و ایرانی در پایگاه مرزی دوغارون در استان خراسان رضوی در راستای اجرای یک طرح بهداشتی تحت آزمایش کووید 19 قرار می گیرند.

احسانی گفت: این مسافران در بدو ورود به کشور گردنه دوغارون 10 تیم کادر پزشکی و داوطلب جمعیت هلال احمر تایباد تحت آزمایشات سریع تاج و دماسنج هستند. از ابتدای امسال تاکنون بیش از 80 هزار نفر در مرز زمینی دوغارون غربالگری کرونا شده اند.

  سخنگوی دولت: تردد در نوروز 60 درصد افزایش / تلفات جاده ای 26 درصد کاهش یافت

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد گفت: روزانه حدود 70 درصد آزمایش های انجام شده بر روی مردان و 30 درصد از زنان انجام می شود و علاوه بر نمونه برداری در پاساژ دوغارون، بیماری های واگیردار نیز در این مرز زمینی پایش و کنترل می شود. مسافران از افغانستان

وی با اشاره به شناسایی تعدادی از بیماران مبتلا به کووید 19 از ابتدای امسال در بین مسافران ورودی از افغانستان، خاطرنشان کرد: مسافرانی که نتیجه آزمایش کرونر آنها مثبت باشد به مدت 21 روز اجازه ورود به ایران را نخواهند داشت و به محل اقامت خود بازگردانده می شوند. در افغانستان از سه مرکز پزشکی معتبر این کشور در صورت داشتن مدارک معتبر مبنی بر منفی بودن نتایج آزمایشات کرونری می توانند وارد ایران شوند.

احسانی در پایان خاطرنشان کرد: سالانه بیش از یک میلیون مسافر از مرز زمینی دوغارون بین ایران و افغانستان تردد می کنند و تاکنون بیش از 90 درصد مادران باردار در این شهرستان هستند. واکسن تاج تزریق کرده اند و تاکنون 170 هزار و 848 نفر در این شهرستان واکسن تاج خود را دریافت کرده اند که 90 درصد جمعیت هدف این شهرستان را پوشش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید