حزب الله یک حزب سیاسی است

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان در بیانیه‌ای گفت: اگر به این نتیجه برسد که استعفای او راه‌حل بحران در کشورش است، در استعفای خود تردید نخواهد کرد، اما اگر متوجه شود که استعفای وی به نابودی لبنان کمک می‌کند. هرگز استعفا نخواهد داد

وی گفت که باید کارگاهی برای حل بحران لبنان راه اندازی شود و چاره ای جز مشارکت در مقابله با بحران وجود ندارد.

میقاتی در خصوص انتخابات پارلمانی آینده لبنان گفت: ما به تلاش خود برای برگزاری انتخابات ادامه می دهیم و نظارت کامل بر این موضوع دارم و برگزاری به موقع انتخابات بر عهده ماست.

وی ادامه داد: معتقدم میشل عون رئیس جمهور لبنان فرمان دعوت از نهادهای انتخاباتی را امضا خواهد کرد و با عون توافق کرده ایم که انتخابات در ماه می برگزار شود.

میقاتی با اشاره به کوتاهی دولت لبنان در برگزاری جلسات گفت: قانون اساسی برای جلوگیری از تعطیلی تصویب شد و من اولین کسی هستم که به دنبال از سرگیری جلسات دولت هستم.

وی در خصوص روابط لبنان با کشورهای خارجی بر لزوم حفظ روابط کشورش با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تاکید کرد.

وی همچنین خواستار تفاهم داخلی از طریق گفتگو در مورد سیاست خارجی لبنان شد.

نخست وزیر لبنان با اشاره به بررسی بمباران بندر بیروت گفت: باید بار دیگر از قوه قضائیه بخواهیم از جریانات سیاسی دور بماند و استقلال خود را حفظ کند. مشکلی که امروز در لبنان داریم این است که قوانین داخلی را نادیده می گیریم و به قوانین بین المللی تکیه می کنیم و راه حل قابل اعتمادی جز پایبندی به استقلال قوه قضائیه در وهله اول و سپس مشروعیت بین المللی وجود ندارد.

  نتایج لیگ بسکتبال NBA

میقاتی همچنین با اشاره به حزب الله بیان کرد: حزب الله یک حزب سیاسی در لبنان است که روی صحنه است و ایفای نقش می کند.

میقاتی در پاسخ به درخواست ها برای برکناری ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، گفت: ما در زمان جنگ افسران خود را تغییر نمی دهیم و امروز در شرایط سختی قرار داریم و نمی توانم افسران خود را تغییر دهم.

وی همچنین در پی سخنرانی جورج کرداحی وزیر اطلاعات سابق لبنان درباره جنگ یمن، به بحران روابط کشورش با اعضای شورای همکاری خلیج فارس به ریاست عربستان سعودی پرداخت. لبنان به ویژه با کشورهای حوزه خلیج فارس همراه است.

نخست وزیر لبنان همچنین تاکید کرد: لبنان نباید در مسائلی مانند حوادث یمن که به آن ارتباطی ندارد دخالت کند.

او خواستار بازگشت به سیاست “خودداری” شد. زیرا به گفته میقاتی، این سیاست حافظ وطن و روابط آن با جامعه جهانی و جهان عرب است.

دیدگاهتان را بنویسید