جشنواره هنرهای تجسمی فجر آثار هنرمندان را به فروش می رساند

به گزارش موج نیوز، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر بخش کاریکاتور و کاریکاتور چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفت و گو با خبرنگار فارس، گفت: تا جایی که نیاز داریم هنرمندان در رشته های مختلف مهارت های خود را در جشنواره فجر ارائه دهند، همین طور است. ما باید به هنر میان رشته ای و هنر معاصر توجه جدی داشته باشیم، زیرا در این بخش یک اتفاق ویژه وجود دارد که تعامل هنرمند با مخاطب است. در بسیاری از کشورهای دنیا این تعامل مورد توجه قرار می گیرد و می گویند عموم اثر هنری باید از رژیم خاص جدا شود و به عموم مردم و همه مردم تبدیل شود.

وی با اشاره به برگزاری دوسالانه ونیز گفت: به دلیل جذابیت های خاص این دوسالانه مردم از سراسر دنیا به دیدن آن می روند و برگزاری این دوسالانه شهرت خاصی برای شهر ونیز در دنیای امروز ایجاد کرده است. این است که آثار هنری در شهر و فضاهای عمومی به نمایش گذاشته می شود، نه فقط در مخاطب خاص آثار هنری.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: در کشور ما وقتی دوسالانه ها مرتب برگزار نمی شود، هنرمند چه فضایی دارد تا بتواند توانایی های خود را نشان دهد؟ اگر جشنواره فجر از نظر هنر معاصر برگزار شود برخی از شاخه ها مانند کاریکاتور و کاریکاتور حذف می شود در حالی که چند سالی است که دوسالانه کاریکاتور برگزار نمی شود. بنابراین به همان اندازه که نیاز به رویکرد مدرن داریم، باید فضایی برای ارائه آثار از همه رشته های هنری وجود داشته باشد.

  حجت الاسلام والمسلمین نواب: اخلاق مداری از ضروریات جامعه امروزی است.

وی با بیان اینکه رفع برخی مشکلات می تواند جشنواره هنرهای تجسمی فجر را به مقصد مورد نیاز ما برساند، تصریح کرد: یکی از نکات مهم این است که بدانیم هدف جشنواره چیست؟ برای یک مخاطب خاص در یک فضای خاص کار کنید و بعد تمام می شود؟ یک پدیده رایج در جشنواره های دنیا این است که بعد از جشنواره ارتباط و تعامل با هنرمندان ادامه دارد تا بتوانند با آنها به نتایج خوبی دست یابند.

* نمایش آثار هنرمند باید باعث بهبود معیشت او شود

شجاعی طباطبایی ادامه داد: نکته دوم این است که ببینیم در این جشنواره چه می شود. آیا تا به حال آرشیو و بانک اطلاعاتی از هنرمندان ایجاد شده است تا نمونه کارها، صفحات وب و وب سایت های آنها را ثبت کند و راهی برای ارتباط مخاطب با هنرمند ایجاد کند؟ در زمینه های مختلف به ویژه حوزه هایی مانند تصویرسازی، گرافیک و … که مربوط به مشتری است، وقتی اثر هنرمند دیده می شود باید بستری برای دیدن آثار او فراهم شود و شرایطی فراهم شود که معیشت هنرمند را رقم بزند. ایجاد می شود. متأسفانه این مسائل همیشه نادیده گرفته شده و هیچ مرجعی انجام نداده است.

این هنرمند ادامه داد: در حوزه هنرهای تجسمی متخصصانی داریم که در جشنواره شرکت نمی کنند و اغلب جوانانی که دوست دارند دیده شوند در این رویداد شرکت می کنند. اما باید از پیشکسوتانی که در هر زمینه ای داریم و کارشان با جوانان باشد نیز یاد کرد تا نقدهای خوبی از جشنواره داشته باشد.

  از انتقال بازار با تقسیم فرمانده آزمون اطمینان حاصل کنید

شجاعی طباطبایی افزود: نکته دیگر در مورد نتایج جشنواره این است که آیا ما فقط می خواهیم جوانان در جایی کارشان را برای مدت محدودی نشان دهند و بعد تمام شود؟ به یک نمایشگاه خاص آقای نجابتی پیشنهاد دادند منتخبی از آثار را در فضای عمومی شهر به نمایش بگذاریم تا این آثار برای همه مردم دیده شود. حتی خوب است که برخی از آنها در حال تبدیل شدن به محصولاتی هستند که وارد زندگی مردم می شوند.

این کاریکاتوریست ادامه داد: به نظرم جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید آثار هنرمندان را بفروشد. مشکل ما این است که هنر با زندگی مردم فاصله دارد اما آثار جشنواره باید به فروش برسد تا چرخه ایجاد شود و وارد اقتصاد هنر شود. جشنواره هنرهای تجسمی فجر با مجموعه ای از آثار خوب هنرمندان رشته های مختلف بستر مناسبی است و آثار خوبی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند می توانند مورد ارزیابی کارشناسان قرار گیرند تا در آینده وارد بحث اقتصاد هنر شویم. .

شجاعی طباطبایی افزود: هنرمندان جوان نمی توانند در رویدادهایی مانند حراج آثار هنری شرکت کنند، اما اگر چنین فرصتی برای فروش آثار در جشنواره فراهم شود، مسیر هنر برای آنها هموار می شود. اگرچه این کار با مشکلاتی همراه است، اما با تلاش می توان این کار را انجام داد و هنرمندان از این موضوع بسیار خوشحال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید