انتشار نظر سازمان محیط زیست مبنی بر الزام به ازدواج در ازای شماره گذاری خودروهای جدید

شفقنا: نظر سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر درخواست خودروسازان و موتورسیکلت سازان «عدم اعمال مفاد فنی ماده ۲ قانون هوای پاک» مبنی بر الزام ازدواج در ازای شماره گذاری خودروهای جدید اعلام شد.

به گزارش شفقنا از ایسنا با توجه به پیشنهاد برخی خودروسازان و تولیدکنندگان موتورسیکلت که اخیراً در قالب ضوابط فنی ماده 2 قانون هوای پاک درخواست عدم رعایت مصوبه دولت مبنی بر الزام لغو شماره گذاری خودروها را ارائه کرده اند و در این خصوص دلایلی وجود دارد. مانند حاشیه سود کمتر. آنها به عنوان بهانه ای برای از دست ندادن وسیله نقلیه در ازای شماره گذاری معرفی می شوند. در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به سمت نظارتی و وظایف مدیریتی خود، تنویر افکار عمومی را به منظور اعلام موارد زیر ضروری می‌داند:

1- طبق اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «فعالیت های اقتصادی غیر از فعالیت های مرتبط با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ممنوع است».

2- دستگاه های آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی آلودگی در شهرهای کشور هستند. بررسی ها نشان می دهد که آلودگی سالانه هوا صدمات جبران ناپذیری به سلامت انسان در کشور وارد می کند.

لازم به ذکر است طبق تبصره ماده 4 آیین نامه فنی ماده 2 مصوب 1397/07/30 شماره گذاری سه خودروی دیزلی دارای استاندارد آلایندگی EEV منوط به اسقاط یک یا چند خودروی دیزلی با ظرفیت مشابه می باشد. و در غیاب همان نوع وسیله نقلیه (مثلاً یک وانت نیسان فرسوده)، سازنده خودرو می‌تواند از گواهی‌های دیگر برای اسقاط ناوگان دیزلی با ظرفیت مشابه، که توسط دولت تأیید شده است، استفاده کند.

  تسلیت معاون اول رئیس جمهور در پی درگذشت استاد فاطمی نیا

همچنین لازم به ذکر است در مفاد فوق با توجه به لزوم کاهش آلایندگی ناشی از خودروهای دیزلی، گواهی اسقاط با همین ظرفیت برای سایر خودروهای دیزلی مطابق مصوبات قابل قبول است. بنابراین هرگونه اعمال طعم ها مانند ارائه گواهی اسقاط خودرو بنزینی و … که بر خلاف مصوبه دولت باشد، وجاهت قانونی نخواهد داشت.

این گزارش می افزاید: کلیه مصوبات و قوانین کشور برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی لازم الاتباع است و این مصوبات برای هیچ یک از عرضه کنندگان و ارگان های مرتبط با دولت و سایر نهادها استثنا قائل نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان آمده است: موضوع اسقاط ناوگان خودروهای فرسوده در حال حاضر در کشور مطرح است و آیین نامه ماده 8 قانون هوای پاک در تاریخ 12/03/03 به تصویب رسید. / 1400 در خصوص قوانین زنجیره ای از سوی هیئت وزیران ابلاغ شد. بنابراین هیچ بهانه ای برای اسقاط ناوگان فرسوده وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید